Da mi je neko "u mladosti" rekao koliko ću teksta u ivotu napisati, samo bih se slatko nasmejao - nikada se nisam kolovao za novinara, moje obrazovanje je bilo čisto tehnički usmereno (Matematička gimnazija i ETF), a pismene zadatke iz srpskog na teme "Veliki plavi krug i u njemu zvezda" sam uvek mrzeo iz dna due. Istina, Jeca mi jednom reče da bi na temu "Veliki plavi krug i u njemu zvezda" moglo da se pie u stilu "eron Stoun pluta u bazenu svoje vile u Holivudu", ali ne znam ba kako bi naa profesorka srpskog reagovala na takvu sprdnju na račun Svete Poezije.
Bilo kako bilo, pisanjem se nisam bavio, ali matematikom jesam - naročito sam voleo da reavam logičke probleme, a ba takve je tokom 1980. godine objavljivao časopis za popularizaciju nauke "Galaksija". Zadaci su objaviljivani u okviru rubrike "Nauka i igre", koju je uređivao je dr Vladimir Ajdačić - osim zadataka, profesor Ajdačić je objavljivao i tekstove o logičkim igrama, ahu na računaru i srodnim temama koje sam sa zadovoljstvom pratio. Poto su zadaci bili nagradni, okuao sam sreću aljući, uz reenja, i par komentara, od kojih je jedan bio da bi se moglo pisati o programabilnim kalkulatorima - tada sam imao TI-59 i već sam bio autor nekoliko programa primljenih u strane biblioteke i objavljene u stranim časopisima... hm, moda bi neki od tih priloga trebalo da smatram za svoj prvi tekst?
Rezultat tog pisma bio je telegram kojim me je profesor Ajdačić pozvao "da se javim radi saradnje u Galaksiji". Najpre neko vreme uopte nisam znao da li ja uopte elim da sarađujem u "Galaksiji", ali kada je stigao drugi telegram sličnog sadraja, nije bilo druge nego da se javim. I tako je moj ivot krenuo tim putem; ko zna čime bih se danas bavio da nije bilo tih telegrama...
Sledećeg dana posetio sam profesora Ajdačića i smerno mu demonstrirao TI-59, kao i par programa koje sam ranije napisao. Predloio mi je da mu pomognem oko uređivanja rubrike, odnosno da pregledam reenja zadataka koja drugi čitaoci alju i da sam predlaem nove zadatke, to je zbilja bio veliki izazov. Zadataka sam imao "na lageru" u gotovo neograničenim količinama, u koli nismo nita drugo ni radili nego se "gađali" raznim problemima, ali po prvi put je trebalo sistematski raditi za neke novine. Moji prilozi, to je verovatno sudbina svih pripravnika za novinare, nisu pominjani tokom prvih meseci, a onda je dolo vreme da napiem svoj prvi "pravi" tekst...
Tekst koji sam, posle mnogo krpljenja i lepljenja (na pisaćoj maini, nije tada bilo kompjutera), najzad napisao delovao mi je savreno - nema gde da se doda niti oduzme ni jedna zapeta (kako ono reče Karl Maj na početku Vinetua? Greenhorn)! Avaj... tekst sam posle morao dva puta da prerađujem ("prekomplikovano"), da bi najzad (verovatno) profesor Ajdačić uzeo stvar u svoje ruke, dao tekstu pristojan naslov (ja sam ga nazvao "Programabilni kalkulatori", moete misliti), uvod, početak i kraj, tako da ono to je objavljeno nije ba sasvim moj tekst. Ali, u novinama se računa ko je potpisan: januara 1981. sam sa zadovoljstvom listao "Galaksiju 105" čije je skoro tri strane zauzeo tekst "Igre pomoću računara" koji je napisao Dejan Ristanović. Moj prvi tekst.
U tekstu se, osim predstavljanje tadanjih "zvezdi" (računara Texas Instruments 59 i Hewlett-Packard 41C) i opisa igre "Most" (trodimenzionalni Tic-tac-toe), javlja jedna dobra ideja: osnivanje Kluba koji će okupiti vlasnike depnih programabilnih računara. Iako su ti računari bili relativno skupe i teko nabavljive "igračke", pokazalo se da ih po Jugoslaviji nije malo - na moje iskreno iznenađenje, počela su da stiu pisma! Prvi program poslao je Ivan Gerenčir, čini mi se da je bila u pitanju igra "podmornice", a bilo je i drugih priloga... Sasvim dovoljno da "Galaksija" počne ozbiljnije da se bavi ovom temom.
Posle mog drugog teksta objavljenog marta 1981. (radilo se o igri Mastermajnd na računaru), profesor Ajdačić mi je rekao da je vreme da upoznam ljude u Redakciji. I tako me je jedne srede odvezao do ogromne i ne ba prelepe (najblae rečeno) zgrade u koju ću redovno svraćati tokom sledećih petnaestak godina... zgrade BIGZ-a. Tamo su, u jednoj dugoj prostoriji razdvojenoj staklenim pregradama sa mnogo postera, bili Gavrilo Gaja Vučković, čovek koji je stvorio "Galaksiju" i njen dugogodinji glavni urednik, zatim Esad Jakupović, njegov zamenik i Jovan Regasek, koji će tokom sledeće decenije biti "moj urednik": Jova je tada uređivao blok posvećen prirodnim naukama u "Galaksiji", zatim rubriku "Igre, hobi, uradi sam" u kojoj će biti objavljena većina mojih tekstova i najzad časopis "Računari"...
U "Galaksiji" sam proao kroz svoju novinarsku kolu, i sa zadovoljstvom mogu da kaem da sam imao vie sreće od većine drugih novinara. Oni koji nisu prilazili blizu novinama ne znaju koliko počeci mogu da budu mučni: u mnogim redakcijama se oformila nekakva kola koja kae da mlade novinare treba tretirati kao egrte, da ih treba terati da piu a onda im ne objavljivati tekstove (čak i kada su dobri), da ih ne treba potpisivati ili ih eventualno treba potpisivati inicijalima, da o honoraru u početku treba samo da sanjaju... U "Galaksiji" atmosfera definitivno nije bila takva: od prvoga dana su prema meni postupali kao da sam iskusan novinar, dogovarali smo teme i obime, tekstovi su objavljivani, čak je i honorar redovno stizao... ne ba neke pare od kojih bi se čovek obogatio, ali ni drugi saradnici nisu dobijali vie.
Ako sam neto i radio besplatno, to je bilo zato to sam hteo da radim: u "Galaksiji 112" predloio sam formiranje biblioteke programa za depne računare, koja je funkcionisala na principu razmene. Taj katalog je iz meseca u mesec rastao, da bi krajem 1983. godine prikupio preko 1000 naslova: svi ti programi su proli kroz moje ruke, svima sam dodavao neko uputstvo, prekucavao ih, sekao, lepio, kopirao... posla do neba. Ali smatrao sam da je to posao koji treba uraditi, da se tako stvara neto novo i zanimljivo - prijalo mi je! Iz dananje perspektive, bio je to posao uloen u formiranje prve klice kompjuterskog trita, a za mene novinarska kola, u kojoj sam naučio ne samo da piem, već i da sarađujem sa drugim autorima.
Tokom 1983. godine depni računari su u naim uslovima bili na vrhuncu slave, ali bi oko iskusnije od moga primetilo da njihova zvezda počinje da tamni. Zaseniće ih jedva neto veći računar koji je Stanko Popović predstavio jula 1982. godine u "Galaksiji 123". Tekst se zavravao rečenicom "Spectrum je računar pred kojim je sjajna budućnost"... Stizali su kućni računari, a "Galaksijina" rubrika trebalo je da preraste u neto veće.