Osnovati jedan sistem za modemske komunikacije u naim uslovima je gotovo nereiv problem, pre svega zato to za njega treba nabaviti telefonske linije, a to je problem koji se reava tek za mrvicu lake nego kvadratura kruga. Tokom svih godina krize bezbroj puta smo pomislili da bi bilo mnogo bolje da napustimo tromi i komplikovani BIGZ i osnujemo privatnu firmu koja bi vodila Sezam. Znali smo da Sezam moe da bude profitabilan, bili smo spremni da ulaemo u njega, ali su se sve lepe elje zavravale kada bi trebalo pronaći neki iole pristojan broj linija.
Tek maja 1994, posle nekoliko razgovora u Jugodati sa Dankom Jevtovićem i Nenadom Jovanovićem, počinje da se ukazuje trag svetla na izlazu iz tunela - postoji neka daleka mogućnost da se, na novoj Alcatel centrali, dobije nekoliko telefonskih linija. Tako smo počeli da zaokruujemo finansijsku konstrukciju čitave stvari, da bismo 9. juna 1994. konačno odlučili da osnujemo firmu "Profesionalni komunikacioni sistemi" (PCS) i krenemo u novu avanturu.
Ne bih ba mogao da kaem da je projekat odmah dobro krenuo: poto smo platili pet telefonskih linija, pokazalo se da one nisu na Alcatelu, nego na staroj centrali koja nije obezbeđivala ni rad na 2400 bps, a kamoli na 14400. Dodue, obećano nam je da će linije biti prebačene "prvom prilikom", ali je tu "priliku" trebalo čekati dobrih pola godine... Nove linije i oprema probnog sistema proradiće tek 16. aprila 1995.
U međuvremenu su se nai odnosi sa BIGZ-om dodatno iskomplikovali time to smo Vesna, Zoran i ja napustili "Računare" i osnovali firmu PC Press, odnosno časopis "PC". To, formalno govoreći, nije imalo nikakve veze sa Sezamom, čiji smo i dalje bili suvlasnici, ali u praksi... Moda priličan broj korisnika Sezama neće u to poverovati, ali čitava 1995. godina je prola u pokuajima da se nađe modus kojim bi "stari" Sezam i na probni sistem radili zajedno, uz odgovarajuću podelu trokova, ali i prihoda. Ne ostavlja se tako lako est godina rada i kapital koji je Sezam predstavljao. Bilo je mnogo ideja, ali BIGZ ni jedna od njih nije interesovala.
Očito smo na sve te kombinacije troili previe vremena - sećam se da smo Zoran i ja, gotovo slučajno, jednom upitali Klisu (koji nam je ličio na "tipičnog Sezamovca") da li mu se vie sviđa ova ili ona ideja za "saradnju dva Sezama", a on nam je rekao "Mislim da ne treba da toliko razmiljate o ovom ili onom Sezamu, već o tome kako da napravite dobar sistem. Korisnici će doći na njega". Moda je ba to bila prekretnica - Zoran, Danko i ja (Nea je u međuvremenu emigrirao u Kanadu) konačno odlučujemo da se manemo ćoravog posla i pregovora, napravimo novi sistem koji će krenuti "od nule" i ubuduće radimo na njegovom unapređenju.
Od te odluke do realizacije proteklo je svega nekoliko nedelja: moderatori su nam se (svi do jednog) pridruili, Zoran je pripremio novu verziju softvera, obratili smo se korisnicima Sezama i oni su razumeli nau odluku: broj korisnika novoga sistema je viestruko prevaziao čak i veoma optimističke prognoze, a osam linija je začas postalo pretesno. Takvom razvoju stvari svakako je pogodovao značajan popust koji smo dali korisnicima starog Sezama, kao i činjenica da je taj sistem (pod imenom SezamNET) imao priličnih problema sa prelaskom na novi softver, ali mislim da je presudno bilo poverenje korisnika u nas i očekivanje da će sistem, koji će se razvijati u daleko zdravijim svojinskim odnosima, bre napredovati i ponuditi mnogo vie.
SezamPro je počeo komercijalni rad u utorak, 19. decembra 1995. u 3:40 minuta, posle uzbudljive noći tokom koje smo, uz veliku pomoć moderatora, finalno "telovali" softver. Prvi dani su bili burni, moda ću pisati detaljnije o njima kada se sve to malo "odmakne" i kada bude bilo lake da se odvoji bitno od nebitnog. Do tada, zadovoljiću se time da navedem faktografiju dosadanjeg razvoja SezamaPro.
Na samom početku rekli smo da će novi Sezam pre svega biti sistem prilagođen profesionalnim korisnicima računara, kojima interesuje kvalitetna usluga i dobre veze sa drugim sistemima. Osnova dobrih veza sa sistemima je, naravno, Internet, ali je krajem 1995. bilo prilično neizvesno kada će se ta veza ostvariti i koliko će biti kvalitetna. Pokazalo se da je put do Interneta realan, ali ni malo jednostavan niti jeftin.
SezamPro je taj projekat realizovao u tri faze. U prvoj fazi, krajem januara 1996, uspostavljena je direktna veza sa tada jedinim mestom na kome je Internet stanovao, akademskom mreom. Izabrali smo priključnu tačku na Tehnolokom fakultetu u Beogradu, ne samo zato to smo se tako direktno nali na Token Ring "optici" koja povezuje fakultete locirane u blizini Vukovog spomenika, već i zbog velike pomoći koju nam je u tim danima pruio dr Dragan Mitraković sa Tehnolokog fakulteta. Ta iznajmljena linija je omogućila razmenu elektronske pote sa zemljom i svetom.
Prva faza projekta okončana je otvaranjem SezamCafea,
prvog Internet kafića u Jugoslaviji. Bio je to korak usmeren
prema formiranju trita, mesto na kome će ljudi koji
moda nemaju računar moći da "vide i opipaju"
Internet, kontaktiraju sa svojim prijateljima iz sveta, prikupe i
prenesu informacije...
U drugoj fazi, koja je okončana sredinom septembra 1996, trebalo je proiriti Sezamove ulazne kanale, poto je osam linija sa kojima smo počeli komercijalni rad bilo jedva dovoljno i za konzolni pristup - Internet će učiniti da korisnici na vezi provode daleko vie vremena. Sa "hardverske" strane, investirali smo u 18 novih telefonskih linija - veliku pomoć tokom pregovora sa PTT-om pruio nam je tada Ljubia Vujačić. Radili smo i na softveru: Zoran ivotić je portirao Sezamov softver na 32-bitnu Windows NT platformu, tako da je sistem najpre bio dostupan sa bilo kog računara u svetu, a onda i sa novih linija vezanih na terminal server.
Ostalo je jo da obezbedimo "icu do provajdera", firme "Telefonija" odnosno BeoTelNet-a. Ta linija je proradila 25. oktobra, da bi 29. oktobra Internet bio svečano otvoren urkom u SezamCafe-u. Posle par dana probnog rada, od 1. novembra je SezamPro konačno ponudio pun pristup Internet mrei. Tako smo se uključili u globalno selo, a sledeće godine će pokazati kako ćemo se u njemu snaći...