U danima kada su "Računari" nastajali jednostavno se nije razmiljalo o izdavatvu u privatnoj reiji - mislim da je čak i nekakav zakon zabranjivao privatnicima da izdaju bilo kakve časopise. Čak i da nije bilo takvog zakona, male su anse da bih takvu ideju iole ozbiljnije razmatrao. Bila su to druga vremena.
Kako je vreme prolazilo, bilo je sve jasnije da drutvena svojina predstavlja preveliki balast - problemi pri nabavci najneophodnije opreme, slabo i usporeno plaćanje saradnicima, totalno prevaziđen metod preloma i tehničke pripreme i slične bolesti pretili su da ozbiljno ugroze "Računare". Istina, vie puta se pokazalo da nije preterano vano koliko si dobar, sve dok si najbolji, a poto su i drugi tadanji časopisi izlazili u sličnom okruenju, "Računari" su lako zadravali vodeće mesto. Ali tako nije moglo da ide u nedogled.
Dobar trenutak za osnivanje privatnog časopisa verovatno je bila 1990. godina, ali nekako ni tada nismo o tome razmiljali. Moda je i dobro to nismo, jer je pitanje kako bi časopis preiveo 1993. "inflatornu" godinu - jedva su je preiveli i "Računari", iako su poslovali u okviru velikog socijalističkog giganta, BIGZ-a. Tokom 1994, naročito poto je Jovan Regasek, čovek koji je deset godina, u svojstvu Glavnog urednika, veoma uspeno vodio "Računare", emigrirao u Junu Afriku, stav BIGZ-a prema "Računarima" postaje sve gori i gori, Redakciji se ukida i onaj minimum samostalnosti koji je imala, nameću se ljudi iz "establimenta" BIGZ-a koji bi "mogli da pomognu"... sve u svemu, okruenje prestaje da bude prijatno.
I tako smo odlučili da potraimo (ili stvorimo) novo okruenje. Prvi ozbiljan razgovor o osnivanju (budućeg) PC Press-a Vesna Jeremić, Zoran ivotić i ja vodili smo 19. novembra 1994, a do kraja godine smo definitivno odlučili da krenemo u tu avanturu. Od samog početka smo na svim stranama nailazili na veliku podrku: praktično svi saradnici "Računara" odlučili su da piu za "PC", računarske firme su bile veoma zainteresovane da se u njemu oglaavaju i da sarađuju na druge načine, a kolege su nam pomogle da organizujemo mnoge aspekte posla sa kojima do tada nismo imali previe kontakta. Jedan od najvanijih trenutaka svakako je bio uspean dogovor u tampariji "Publikum", sa kojom i danas sa zadovoljstvom sarađujemo.
Kada se sve sabere, "PC" je
nastao veoma brzo: firma "PC Press" registrovana je 8.
marta 1995. (nije namerno), a već 4. aprila izaao je prvi broj časopisa. Svi smo ga očekivali sa velikim nestrpljenjem, ali
meni nije bilo suđeno da budem među prvima koji će ga uzeti u
ruke: 1. aprila sam otputovao na upravo nastali simpozijum YU
Info (tj. na Brezovicu), gde je časopis trebalo predstaviti. I
pored svih superlativa koje sam čuo telefonom (kad će taj video
conferencing?), nisam mogao da sačekam da vidim prve
primerke, naročito poto se pokazalo da je autobus kojim su
putovali zalutao, pa smo ga Jeca i ja vie sati
čekli. Kada je konačno torba stigla, sledilo je razočarenje:
neki od tabaka prvog primerka koji sam uzeo u ruke bili su
okrenuti naopako! to je najsmenije, to je jedini
takav primerak koji ću (i tada i kasnije) videti, ali eto, morao
je da bude prvi. Srećom, ostatak sadraja torbe nije patio
od morske bolesti, pa je promocija prola veoma dobro -
"PC" je krenuo na svoj put prema tritu.
Od tada su prole skoro dve godine, dvadesetak puta sam osećao ono slatko uzbuđenje sa kojim se očekuje svaki novi broj časopisa, i isto toliko puta sam počinjao da razmiljam o sledećem broju. Činjenica da je "PC" tako dobro prihvaćen na tritu verovatno znači da bar deo tih osećanja deli i većina naih čitalaca...