
Podpis elektroniczny zadziałał
Dwie firmy: dol zajmująca się w Polsce dystrybucją najnowszych technologii internetowych i Celo Communications twórca i dostawca rozwiązań bezpieczeństwa opartego na technologii infrastruktury klucza publicznego nawiązały współpracę. Aby było ciekawiej umowa została podpisana w sposób elektroniczny.
Maciej Kołodziejczak (współzałożyciel i członek zarządu dol), fot. [dm]
|
Maciej Kołodziejczak ujawnił w jaki sposób umowa mogła być podpisana elektronicznie pomimo tego, że nie weszła jeszcze w życie ustawa o podpisie elektronicznym. Wcześniej został podpisany w sposób tradycyjny dokument określający, że podpis elektroniczny będzie honorowany przez obie strony i one biorą na siebie odpowiedzialność za podpisanie umowy na drodze elektronicznej. Można więc jednorazowo podpisać dokument papierowy, w którym określimy, że to co później podpiszemy między sobą na drodze elektronicznej będzie wiążące.
Maciej Kołodziejczak i Calum Macleod (dyr. generalny Celo) podpisują elektronicznie umowę o współpracy, fot. [dm]
|
Ustawa pewnie nie wejdzie w życie szybciej niż za pół roku, więc póki co jest to jedyny sposób na prowadzenie elektronicznych interesów. Jak widać Polska jest już przygotowana do podpisu elektronicznego od strony technicznej, gorzej natomiast ze stroną prawną, ale prace cały czas postępują. Firma dol przygotowana jest do świadczenia usług budowania infrastruktury PKI i przystosowania instytucji do korzystania z podpisu elektronicznego. Jest to kolejna umowa, która dopełnia już istniejące umowy z firmami dostarczającymi produkty związane z bezpieczeństwem i szyfrowaniem danych.
Calum Macleod (dyr. generalny Celo) i Jan Vekemans (dyr. ds. rozwoju Celo), fot. [dm]
|
W skład produktów oferowanych przez dol pod marką Celo znajdują się:
- CeloCom eSigner - moduł do przeglądarki w formie plug-inu lub appletu Java do rozszerzenia możliwości wykorzystania podpisu elektronicznego.
- CeloCom eVerifier - oprogramowanie serwera dla podpisów elektronicznych dla eSignera. Weryfikuje podpisy składane przez Internet.
- CeloCom eAccess Server - serwer uwierzytelniający, który pozwala m.in. na zabezpieczenie stron WWW i umożliwia zastosowanie PKI.
- CeloCom PKI Manager - do stworzenia ośrodka certyfikacji.
- CeloCom VPN - do zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnych sieciach prywatnych.
+ DOL - www.dol.pl
+ CELO COMMUNICATIONS - www.celocom.com

|