MENU

MAIN
strona główna
pomoc!
porady
teksty
sterowniki
download
NEWS
HARDWARE
 
TEKSTY
Co to jest ICQ?
 Co to jest IRC?

 

Co to jest ICQ?

Jest to program, który umożliwia bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami ICQ, którzy aktualnie są on-line.  Najważniejszą sprawą po zainstalowaniu programu jest oczywiście założenie nowego konta lub wpisanie już istniejącego (program umożliwia obsługę kilku kont). Po tym kroku już możemy zacząć działać w ICQ.

icq3.gif (24483 bytes)

W dolnym lewym rogu paneli leży menu ICQ, z którym zapoznanie się jest niezbędne. Dzięki niemu możemy wprowadzić różne zmiany dotyczące programu, listy jak i informacji o nas. Oto wyjaśnienie do czego każda opcja służy:
-Add/Find Users - identyczne menu co znajduje się na panelu głównym, tylko że w innej postaci (dodajemy kolejnych użytkowników do naszej listy).
-Future Users Watch - "Miej oko otwarte na przyszłych użytkowników". Tutaj wpisujemy adres poczty elektronicznej pewnej osoby, która jeszcze nie ma UIN'a, a ICQ zawiadomi nas, kiedy ta osoba się pojawi (czyli założy sobie UIN'a).
-Address Book - Książka z adresami. Jest to spis wszystkich osób na naszej liście. Bardzo przydatne, gdy nagle stracimy ICQ. Wtedy nie musimy ręcznie szukać wszystkich, tylko ładujemy ich z naszego "Address Book'a". Aby stworzyć taki plik, klikamy na tę opcje, potem pojawi się nam spis. W opcji "File" klikamy "Export Address Book" i oczywiście podajemy nazwę pliku (np. "krzychu") i wskazujemy, gdzie to zachować. Natomiast, jeśli chcemy np. załadować plik od kolegi, to bierzemy "Import Address Book" w opcji "File" i wskazujemy, gdzie plik się znajduje na dysku.
-Simple (Basic Features) - udostępnia jedynie podstawowe funkcje programu. Przydatne dla początkujących.
-Add/Change Current User - opcja  "Publicize in White Pages", dzieki której możemy zapisać się na "białe strony" ICQ. Druga opcja jest "Publicize in Web Directories", która udostępnia nam możliwość umieszczenia naszego UIn'a w katalogach na serwerze ICQ.
-Security & Privicy - Bezpieczeństwo & Prywatność. Służy do wprowadzenia zmian dotyczących naszego bezpieczeństwa (np. konieczność naszej autoryzacji, zmiana hasła, itp.). Możemy także dodawać osoby do naszej listy zignorowanych (Ignore List) tj. nie będziemy otrzymywać żadnych informacji od danej osoby i nie będzie ona widziała kiedy jesteśmy podłączeni do ICQ, itp.
-Preferences - Służy do zmiany wyglądu naszej paneli (np. koloru, sposobu ugrupowania osób na naszej liście, itp.).
-Windows/Alerts - umożliwia zmiany dotyczące programu, np. odgrywanie dźwięków (Play Sounds), lub możliwość "górowania" ICQ nad innymi programami na pulpicie (Always on top).
-Help - nieco bardziej rozbudowana pomoc. Zawiera dobre rady (Net Tips), odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (ICQ F.A.Q.), opisy nowych wydarzeń (ICQ - What's New), itp.
-Sleep Mode - Tryb "śpiocha". ICQ zachowuje się tak, jakbyśmy nie byli podłączeni do Internetu.
-Shut Down - Wyłącz się. Wychodzimy z programu ICQ.


Pierwszym krokiem jest oczywiście dodawanie innych użytkowników. Robi się to przy pomocy przycisku "Add Users". Możemy wyszukiwać osoby przy pomocy:
-e-maila,
-imienia i nazwiska,
-numeru ICQ,
-nicka,
-wieku,
-płci,
-zainteresowań,
-miejsca zamieszkania.
Mamy kilka sposobów szukania osób:
-Main Search - zwyczajny sposób, z którego korzystamy, gdy wiemy kogo szukamy. Możemy szukać podając E-mail (pocztę elektroniczną), Ksywkę oraz Imię i Nazwisko (Nickname, First Name, Last Name) lub UIN (nr. identyfikacyjny użytkownika).
-Find a Random Chat Partner - całkiem fajna sprawa, gdy nudzimy się i szukamy kogoś do pogaduszki. Tutaj należy wybrać tematykę, o której chcemy porozmawiać (mamy do wyboru m.in. tematykę różnorodną, romans, gry...). Gdy się zdecydujemy ICQ wyszuka nam na swoim serwerze osobę o podobnym zainteresowaniu. Jeśli już znajdzie, to tej osobie możemy zaproponować Chat'a lub wysłać jej wiadomość, itp. Uwaga! Nasze ustawienia Chatowe modyfikujemy w "My Random Chat Settings".
-Locate People by Web Directories - szukamy osób na katalogach sieciowych serwera ICQ podając konto pocztowe, nr telefonu, firmę lub imię i nazwisko.
-ICQ PeopleSpace Directories - podobne do poprzedniego sposobu. Szukamy wg wieku, zainteresowania, itp. na tak zwanych "message boards".
-White Pages - Similiar Interests - "białe strony" ICQ. Możemy szukać osób o podobnym zainteresowaniu, pochodzeniu, zawodzie, itp.
-Users' Public Chat Rooms - katalog przeróżnych grup dyskusyjnych.
-View ICQ Users' Lists - przegląd katalogów osób o podobnym zainteresowaniu, stworzonych przez użytkowników ICQ.
Należy pamiętać, że od niektórych osób musimy poczekać na autoryzacje!

icq7.jpg (47059 bytes)


Po dodaniu osób, pojawiają się oni w tzw. liście kontaktowej. Widać wtedy czy dana osoba jest podłączona do Internetu i czy ma włączone ICQ.  Po kliknięciu prawym klawiszem myszy na danej osobie możemy obejrzeć dane osoby (e-mail, miejsce zamieszkania, data urodzin, znak zodiaku, adres strony WWW, zainteresowania, zdjęcie), wysłać e-mail'a, krótką wiadomość tekstową, wiadomość dźwiękową nagraną przy pomocy mikrofonu, zaprosić daną osobę na pogawędkę na CHAT, wysłać plik, adres strony WWW, numery innych użytkowników ICQ, itp...
-Message - wiadomość. Służy do przesyłania krótkich informacji.
-File - plik. Służy do przesyłania plików. Uwaga... gdy dostajemy plik od kogoś to ICQ zapisuje go pod katalogiem "Received Files" - np. C:\Program Files\icq\received files\zdjecie.gif.
-Web Page Address (URL) - Bardzo przydatne, gdy chcemy komuś wysłać pewną stronę. Kiedy klikamy to automatycznie pojawia się adres strony, po której obecnie łazimy w przeglądarce. Jeżeli nie jest włączona żadna przeglądarka to adres należy wpisać ręcznie.
-Contacts - nowa i bardzo przydatna opcja. Powiedzmy, że chcemy wysłać UIN'y kilku fajnych osób koledze. Zamiast ręcznie pisać cyfry, wybieramy konkretne osoby z naszej listy i wysyłamy. Gdy odbiorca dostanie spis, będzie mógł wysłać tym osobom wiadomość, dodać ich do swojej listy, itp.
-E-mail - poczta elektroniczna. Za pomocą tej opcji możemy bezpośrednio wysłać komuś list za pomocą poczty elektronicznej bez wpisywania adresu tej osoby.
-ICQ Chat - rozmowa w czasie rzeczywistym. Niezbędne, gdy chcemy nawiązać bardziej rozbudowaną rozmowę z kimś. Podobne do IRC'a, tylko, że informacje pojawiają się "literka po literce", więc radzę pomyśleć zanim się coś napisze.
-Online PhoneBook/Dialer - służy do telefonicznego komunikowania się z daną osobą.
-Internet Phone/Games - Mowa/Wideo/Gry. Wykorzystuje się do tych bardziej rozwiniętych sposobów komunikowania się. Aby to jednak zastosować, należy posiadać dodatkowe oprogramowanie lub urządzenia (np. VideoCAM lub mikrofon).
-View Messages History - przegląd wydarzeń. Spis wszystkich wiadomości wysyłanych do osoby.
-Goto HomePage - Strona domowa. Podobne do "e-mail" - można bezpośrednio odwiedzić stronę domową tej osoby.
-Info - informacje o danym użytkowniku (np. wiek, płeć, adres, nr telefonu, itp.).
-Rename - można zmienić ksywkę osoby (zmiany te będą widziane tylko na naszej liście).
-Delete - usuwamy osobę z naszej listy.
-Alert/Accept Modes - można dać wybranym osobom dodatkowe uprawnienia (np. gdy jesteśmy w trybie "nie przeszkadzaj" to osoba ta może nam wysłać wiadomość bez pytania.
-"Floating" On - ksywka osoby może leżeć bezpośrednio na naszym pulpicie.

icq1.gif (27456 bytes)

icq6.gif (17901 bytes)

Gdy dana osoba ma wpisaną datę urodzin to dzień przed tym dniem ICQ pokazuje okienko dialogowe z informacją o tym. Możemy wtedy zdefiniować za ile ma nam przypomnieć znowu o tym fakcie.
Program ICQ ma kilka trybów pracy:
Available/Connect - jest to najzwyklejszy tryb, gdzie wszyscy na naszej liście widzą, że "jesteśmy".
Free for Chat - daje wszystkim użytkownikom znać, że jesteśmy chętni do "Chatowania".
Away - informuje innym, że nie ma nas obecnie przy komputerze. Gdy przełączamy się na ten tryb można zostawić wiadomość tym, którzy będą próbowali z nami się komunikować np. "Nie ma nikogo w domu" lub "Wyszedłem do kibelka".
N/A (Extended Away) - Podobne do "Away", tylko że trochę bardziej rozbudowane, gdyż możemy zostawiać inne wiadomości oraz je edytować.
Occupied (Urgent Msgs) - powiadamia innych, że jesteśmy zajęci i nie chcemy, by nam przeszkadzano, chyba że to coś pilnego.
DND (Do not Disturb) - Nie przeszkadzać. Dajemy innym do zrozumienia, że jesteśmy czymś zajęci i nie możemy z nimi rozmawiać. W trybie tym także można zostawić krótka wiadomość np. "Gram w Quake'a".
Privacy (Invisible) - Niewidzialność. Inni widzą naszą ksywkę w czerwieni, jakbyśmy byli offline, czyli jesteśmy niewidzialni. Jest to bardzo dobre, gdy coś innego robimy i nie chce nam się z nikim rozmawiać. Uwaga... jeśli komuś wyślemy wiadomość, to wtedy jedynie ta osoba będzie wiedziała, że jesteśmy on-line.
Offline - Nie jesteśmy podłączeni do ICQ.

icq2.gif (21907 bytes)

Dobrą stroną ICQ jest możliwość używania pluginów, czyli dodatków rozszerzających zakres możliwości programu. Dzięki pluginom możemy wysłać "Greeting Card" (wysyłanie kartek z różnych okazji: świąt, urodzin, itd...), pograć razem w różne gry, wysłać wiadomość tekstową itd.
ICQ posiada archiwum wiadomości. Dzięki temu możemy obejrzeć wszystkie wiadomości, które przyszły do nas, przejrzeć całą książkę adresową (dane wszystkich osób na naszej liście kontaktowej).

icq5.gif (28993 bytes)

Po kliknięciu na "ICQ/Preferences & Security/Security & privacy"   pokazuje nam się okienko dialogowe. Mamy do dyspozycji następujące opcje:
-"change password" (zmiana hasło),
-"change authorization" (jeśli ktoś chce nas dodać do swojej listy kontaktowej, przychodzi do nas pytanie czy pozwolimy danej osobie dodać siebie do jej listy kontaktowej czy nie),
-"security level" (czy hasło musi być wpisane przy uruchamianiu ICQ, przy zmianie danych osobowych),
-"IP Publishing" (ukrywanie adresu IP - należy tą opcję zaznaczyć dla bezpieczeństwa).

icq4.gif (28531 bytes)


w s z e l k i e   p r a w a   z a s t r z e ż o n e