MENU

MAIN
NEWS
HARDWARE
strona główna
overclocking
opisy płyt głównych
jak to działa?
 
OVERCLOCKING

wstęp
historia
Intel Celeron/Pentium III
AMD Duron/Athlon
chłodzenie
chłodzenie cieczą
 bezpieczne przyspieszanie
podkręcanie karty grafiki

 

Sprzęt:
Celeron 466
A-bit BF6
128 Mb RAM (100 Mhz)
Riva TNT II 32 (M64)

Na początku chłodziłem procesor tak jak każdy - powietrzem. Kupiłem duży radiator pod PII, odpowiednio go wygiąłem żeby pasował na soket 370. Do radiatora przymocowałem dwa wiatraki każdy po 1,3 W. Dodatkowo o nad radiatorem i dwoma wiatrakami był podwieszony duży (2,8 W) wiatrak dodatkowo chłodzący radiator.
Na tym chłodzeniu osiągnąłem częstotliwość 581 MHz przy napięciu 2,10 V
W tej konfiguracji można też uzyskać częstotliwość 602 MHz ale w ciepłe letnie dni procesor niebezpiecznie nagrzewał się.
Na chłodzeniu powietrzem temperatura wynosiła 55-65 stopni C.
Wtedy zainstalowałem chłodzenie cieczą.

Mój zbiornik sam zlutowałem lutownicą transformatorową!
Zbiornik ma wymiary 50x50x50 czyli 125 cm sześciennych.
Do budowy zbiornika użyłem blachy miedzianej ok. 0,2 mm
Niestety pod ciśnieniem zbiornik przeciekał i ponowne lutowanie na nie wiele się zdało więc skoczyłem do sklepu i kupiłem Poxilinę. Wszystkie krawędzie zbiornika i rurki we-wy pokryłem Poxiliną. Odczekałem chwilę i zbiornik był gotowy. Poxilina doskonale uszczelniła mój zbiornik i dodatkowo wzmocniła "miękkie miejsca". Więc zabrałem się do mocowania i tu mi szczęka opadła, Poxilina zwiększyła gabaryty zbiornika i musiałem się pozbyć połowy RAM'u żeby zamocować zbiornik na procku.
Dlatego przy projektowaniu pojemnika polecam zmniejszyć nieco wymiary na nie przewidziane poprawki.
Po zeszlifowaniu znacznej części Poxiliny z jednej ścianki mogłem już włożyć cały ram.

Aby zamocować zbiornik na procku użyłem starych mocowań radiatora. Dolutowałem do nich druty miedziane połączone ze śrubami. Całość jest bardzo łatwa w montażu.

Zanim umieściłem zbiornik na procesorze kupiłem płytkę Peltiera o mocy 93 W, ja uzyskałem moc jedynie 72 W bo użyłem zasilacza AT a jego maksymalne napięcie nominale to 12 V. Maksymalne napięcie nominalne Peltiera to 15,5 V

Następnie kupiłem pompkę do fontanny. Oto jej parametry:
przepustowość - 2500 l/h
słup wody - 2,5 m
moc - 40 W
średnica wyjściowa - 3/4"

Skołowałem jeszcze małą chłodnicę ale nie jestem pewien co do jej możliwości chłodzących. Już nie długo kupie lepszy wiatrak i wtedy się okaże.

Całość połączyłem wężem ogrodowym średnica ok. 13 mm

System chłodzący działa tak:

na procesorze jest płytka Peltiera która z jednej strony jest bardzo zimna a z drugiej okrutnie gorąca.
Wiadomo zimną stronę zlepiłem (sylikonem) z procesorem a gorącą z zbiornikiem.

Pod stołem mam plastikowe wiaderko po farbie. W wiaderku pełnym wody zanurzona jest pompka. Pompka pompuje wodę do zbiornika. Ze zbiornika woda wędruje do chłodnicy a z chłodnicy wędruje do wiadra i proces się powtarza.

Czas na wyniki:

Celeron 466 bez większych problemów chodzi na 645 MHz przy temperaturze 30-32
Jednak korzystam z częstotliwości 630 MHz ze względu na większą stabilność.
Przy częstotliwości 630 MHz temperatura jest taka sama.
Jedynym mankamentem mojej instalacji jest słaba wydajność chłodnicy lub wiatraka chłodzącego chłodnicę. Po kilku dniach woda się nagrzewa i temperatura proca wzrasta do 37-43. Aby zmniejszyć temperaturę konieczna jest wymiana wody.

Zabezpieczenia:

Wszystko jest w porządku jeżeli jestem przy komputerze i kontroluje temperaturę ale co zrobić żeby nie spotkała mnie taka historia jak gościa z zagranicy (awaria pompki http://nfs.hwextreme.com/burn.shtml).
Otóż temu facetowi przestała działać pompka pod jego nieobecność i procek, płyta i RAM spaliły się.
Nigdy nie miałem możliwości przetestowania automatycznego wyłączenia się komputera przy pomocy odpowiedniego ustawienia opcji w BIOS'e. Aby komputer się wyłączył proc musi mieć minimum 75 stopni.
Mój komputer wariuje przy 60 więc postanowiłem coś na to zaradzić.
Używam "Motherboard Monitor" do monitorowania temperatury w moim komputerze. Program jest fajny i dobrze rozbudowany.
Wykorzystałem dwa czujniki zabudowane na płycie (jeden z czujników jest osadzony na końcu kilkunastocentymetrowego kabla więc można go wetknąć w każde miejsce na płycie głównej). Ruchomy czujnik wetknąłem pomiędzy proca a płytkę Peltiera co pozwala mi kontrolować stan Peltiera.
Następnie skonfigurowałem Motherboard Monitor w następujący sposób:
gdy na Peltierze temperatura wzrośnie (z powodu uszkodzenia lub braku zasilania) powyżej 30 stopni C, to włącza się programowy cooler "RAIN".
Drugi czujnik (czyli temperatura proca) ustawiłem na 56 stopni C. Po przekroczeniu 56 Motherboard Monitor uruchomi program "ATX SHUTDOWN" (doskonały program który natychmiastowo wyłącza komputer).
Po skonfigurowaniu programów wyłączyłem całkowicie chłodzenie. W ciągu kilku sekund włączyły się alarmy ostrzegawcze a po nich zadziałał "Rain" i schłodził procesor do temperatury bezpiecznej.
Jednak ta metoda nie działa jeżeli jakiś program intensywnie obciąża procesor, Rain na to nic nie pomoże. I tu wkracza drugi program "ATX SHUTDOWN". Gdy wszystkie metody chłodzenia zawiodą po prostu wyłączy komputer. Straty wyniesione przez niespodziewane wyłączenie komputera (bez zamknięcia Windows'a) będą z pewnością mniejsze niż kupno kilku nowych podzespołów.

Gdy pisze ten tekst słucham mp3-ujek przy użyciu WinAmpa. Gdy go wyłączę i włączę Raina, temperatura na procesorze spada do 6-8 stopni Celsjusza.

Teraz trochę o kosztach i mocach.

Za Peltiera zapłaciłem 107 zł
pompka to wydatek ok. 100 zł
drugi zasilacz 30-60 zł
blachę i kilka centymetrów rurki miedzianej dostałem za darmo
chłodnicę dostałem od kumpla

Peltier pobiera 72 Waty - zasilam go przy pomocy drugiego zasilacza ponieważ pobiera 6 Amper a zasilacz przy napięciu 12 V daje 8 Amper więc mój podstawowy zasilacz nie dałby rady.
Pompka 40 W

72+40=112 + drobne straty = 115 W

Więc czy opłaca się podkręcać proca za taką kasę i przy takim poborze mocy ???
Jasne że tak, za jakiś czas kupie Celerona II to go dopiero zakręcę...

prędkość przyrost szyna Przyrost szyny napięcie Przyrost wydajności Sposób chłodzenia
466 Mhz   66   2.00 V   AIR I
525 Mhz +59 75 +9 2.00 V +12,38% AIR I
581 Mhz +115 83 +17 2.10 V +24,92% AIR II
602 Mhz +136 87 +21 2.30 V +30,07% AIR III
609 Mhz +143 88 +22 2.30 V +31,42% AIR III+
645 Mhz +179 92 +26 2.30 V +38.17% WATER

   

   

 

SUPLEMENT

W ostatnim tekście pisałem o wzrastającej temperaturze po dłuższym użytkowaniu chłodzenia. Wyeliminowałem tą wadę poprzez naprawdę "dobrze" przymocowany zbiornik do proca i Peltier'a. Teraz temperatura nie wzrasta, nawet w gorętsze dni. Nie trzeba też wymieniać wody (chyba że coś się w niej utopi ;)))  ).
Miałem też okazję przetestować mój system zabezpieczający. Niestety nie były to kontrolowane próby lecz prawdziwa awaria.
Pewnego dnia włączyłem komputer jak zwykle i po kilkunastu minutach włączył się alarm a potem chłodzenie programowe. Podniosłem więc w programach temperaturę alarmową na nieco wyższą i przeresetowałem kompa.
Przy starcie zaczęło piszczeć zabezpieczenie BIOS'owe. Dało mi to do myślenia bo w BIOS'ie miałem temperaturę alarmową dość wysoką.
Przed wyłączeniem kompa sprawdziłem temperaturę Peltier'a, była dziwnie wysoka. Wyłączyłem komputer, poszukałem miernika. Włączyłem zasilacz zasilający Peltier'a i zmierzyłem napięcie. Peltier ma dużą moc więc napięcie na zasilaczu spada z 12 na ok 10 V. A tu niespodzianka 12 V !!!!
Pomyślałem - Pelier się zepsuł...
Rozkręciłem całe ustrojstwo, biorę Peltier'a do ręki i nic nie widzę. Po dokładniejszym przyjrzeniu się Peltier'owi okazało się że jeden z półprzewodników wykopcił się. Dosłownie mówiąc Peltier był osmalony.
Zadzwoniłem do firmy w której zakupiłem Peltier'a. Uprzejma kobieta kazała mi go przysłać bo wymienią mi go w ramach gwarancji. I rzeczywiście wymienili, tyle tylko że czekałem prawie miesiąc (27 dni).
Zastanawia mnie jak to wygląda w innych firmach ???? 
Po otworzeniu przesyłki moim oczom ukazał się nowiutki Peltier. Natychmiast zamontowałem go na proca i znów cieszę się podkręconym procesorem.

Na koniec kilka uwag co do Peltier'a. Jest to niesamowite urządzenie. Rzadko temperatura na nim jest większa niż 10 stopni C,  więc skrapla się na nim para wodna. Para wodna jest jak woda destylowana nie przewodzi prądu - więc czym się martwić ???
Prawdopodobnie nikt z nas nie ma idealnie czystego komputera. Jak często odkurzasz komputer???? Kurz + woda doskonale przewodzą prąd.
Celeron to taki dziwny proc, że po stronie radiatora ma metalowe końcówki. Co zrobić żeby nie było zwarcia ??? Ja posmarowałem całego proca pastą sylikonową, (przewodzącą ciepło) która jest doskonałym izolatorem prądu i problem z głowy...

 


w s z e l k i e   p r a w a   z a s t r z e ż o n e