MENU

MAIN
NEWS
HARDWARE
strona główna
overclocking
opisy płyt głównych
jak to działa?
 
OVERCLOCKING

wstęp
historia
Intel Celeron/Pentium III
AMD Duron/Athlon
chłodzenie
chłodzenie cieczą
 bezpieczne przyspieszanie
podkręcanie karty grafiki

 

Chłodzenie, czyli klucz do sukcesu.

  • Na wstępie chciałbym powiedzieć w jaki sposób sprawdzamy temperaturę oraz jaka wartość jest niebezpieczna dla procesora:

  • Temperaturę sprawdza się po przez dotyk opuszkami palców samego procesora, jeśli jest to niemożliwe, (np. Duron) wtedy dotykamy radiator w miejscu możliwie najbliższym procesorowi.

  • Temperatura krytyczna to 75 0C (naprawdę krytyczna) najlepiej gdy procesor pracuje w temp. poniżej 65 0C gdy CPU mocno parzy w palce to na pewno przekroczył 75 0C. Jeżeli procesor tylko trochę parzy i dopiero po pewnej chwili to prawdopodobnie temperatura wynosi około 75 0C.
    (powyższy tekst może brzmi trochę dziwnie, ale nie każdy posiada odpowiedni sprzęt do mierzenia temperatury – bynajmniej nie mam na myśli termometru pokojowego)

  • Należy pamiętać że procesory nie są identyczne tzn. Duron kolegi wytrzyma bez problemu 70 0C, Twój może niestabilnie pracować przy 600C. Tak więc mimo że procesor pracuje w temperaturze poniżej 65 0C, to przyczyną zawieszania się i niestabilnej pracy komputera może być za wysoka temperatura.

  • Zanim postanowisz zamontować dodatkowe chłodzenie (na przykład chłodzenie ciekłym azotem), należy:
    - sprawdzić czy wentylator zamontowany w zasilaczu wyciąga powietrze z obudowy, jeżeli jest inaczej należy go wymienić na odpowiedni
    - zastanowić się nad opcją ściągnięcia pokrywy obudowy na stałe
    - zainstalować program chłodzący procesor programowo, np. Rain, Waterfall. Takie programy po kilku minutach bezczynności komputera wysyłają sygnał do procesora (HLT), który powoduje wyłączenie niepotrzebnych tranzystorów, co powoduje mniejszy pobór mocy, a tym samym mniejsze wydzielanie ciepła.
    - wyczyścić radiator z kurzu oraz nanieść cienką warstwę pasty przewodzącej ciepło między procesor a radiator 
    Jeżeli powyższe sposoby nie dadzą żądanego efektu trzeba zamontować dodatkowe urządzenia:


wydajny radiator kanałowy pod Celerona

 


dodatkowe wentylatory

 


wentylator wspomagający przepływ powietrza w obudowie (stosować jedynie przy zamkniętej obudowie)

 


Jednym z lepszych i droższych sposobów chłodzenia jest wentylator GOLDEN ORB.

 

Przy zakupie takiego nietaniego urządzenia należy upewnić się czy kupujemy nowy model (te starsze miały drobny feler, widać to na powyższym rysunku - uszkadza procesor!!!)

Jednym z bardziej profesjonalnych sposobów chłodzenia jest zastosowanie ogniwa PELTIERA, jest to urządzenie w postaci płytki, które po podłączeniu do prądu przenosi ciepło z jednej strony na drugą (z jednej strony robi się zimna kosztem nagrzewania się drugiej strony). Urządzenie to montujemy pomiędzy procesor a np. radiator i podłączamy do zasilania. Przy montażu należy zwrócić uwagę na to aby:
- nie pomylić stron płytki (zimnym do procesora)
- podłączyć do odpowiedniego zasilania
- uszczelnić wszystko pastą przewodzącą ciepło

Pamiętaj że sama płytka też wydziela sporo ciepła tzn. gdy nasz radiator bez Petliera osiągał temperaturę rzędu 800C, to z płytką osiągnie jakieś 1200C co spowoduje spalenie płytki z powodu niewystarczającego odprowadzania ciepła. Tak więc należy zastosować albo potężny radiator z co najmniej 2x wiatrakami albo chłodzenie cieczą.


płytka Peltiera

Ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie chłodzenia cieczą w połączeniu z Petlierem.

Potrzebujesz do tego:
- zbiornik o pojemności wystarczającej aby woda schłodziła się do temperatury pokojowej zanim zastanie ponownie zassana przez pompkę do wymiennika ciepła
- pompkę wodna trochę większa niż taka jak z akwarium
- odpowiednie przewody - rurki
- wymiennik ciepła
- narzędzia i materiały aby to wszystko połączyć

Sprawa wygląda mniej więcej tak:


przekrój poprzeczny wymiennika ciepła

 


wymiennik ciepła zamontowany na płytce Petliera

 


tak powinien wyglądać prawidłowo zamontowany i zabezpieczony wymiennik ciepła

 

 

Kilka uwag na zakończenie:
- nie należy przesadzać z chłodzeniem, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 250C a procesor schłodzimy do np. 50C (szczególnie prawdopodobne przy zastosowaniu płytki Petliera), to na naszym CPU może skroplić się para wodna. Jest to woda destylowana, która nie przewodzi prądu, ale w połączeniu z kurzem może spowodować zwarcie na układach elektronicznych!!! Aby temu zaradzić należy zamontować kontroler częstotliwości obrotów wiatraka na procesorze lub w przypadku chłodzenia cieczą zastosować pompkę z regulacją przepływu, dzięki temu gdy komputer będzie pracował na wolnych obrotach zmniejszysz stopień schładzania CPU, a w przypadku grania w Quake III wydajność ustawisz na maks.
- niekiedy chłodzenia wymaga chipset płyty głównej, polecam na oryginalny radiator zamontować wiatraczek z procesora i486
- każdy sposób jest dobry, liczy się efekt czyli odpowiednie schłodzenie procesora i nie zniszczenie innych komponentów komputera przy montażu i eksploatacji systemu chłodzenia.


w s z e l k i e   p r a w a   z a s t r z e ż o n e