MENU

MAIN
NEWS
HARDWARE
strona główna
overclocking
opisy płyt głównych
jak to działa?
 
OVERCLOCKING

wstęp
historia
Intel Celeron/Pentium III
AMD Duron/Athlon
chłodzenie
chłodzenie cieczą
 bezpieczne przyspieszanie
podkręcanie karty grafiki

 

Podkręcanie DURONA najlepiej zacząć od:

  • zorientowania się najlepiej z instrukcji płyty głównej jaki posiadamy chipset, w jaki sposób możemy zmienić mnożnik, ewentualnie gdzie zmienia się prędkość FSB oraz napięcie procesora

  • sprawdzenia czy mamy na płycie głównej mierniki temperatur, można to sprawdzić w BIOSie, instrukcji obsługi ,oraz instalując w Windowsie odpowiedni program kontrolujący temperaturę

  • zerknięcia do działu CHŁODZENIE i zaopatrzyć się ewentualnie w odpowiednie elementy chłodzące (najpierw sprawdź czy procesor po podkręceniu w ogóle wystartuje, a potem kup i zamontuj dodatkowe chłodzenie, dopóki komputer nie ruszy z daną prędkością to nawet najlepsze chłodzenie nic nie pomoże)

  • sprawdzenia posiadanej wersji Durona:

  • gdy posiadamy miernik temperatury na płycie obsługiwany przez BIOS, ustaw wartość krytyczną temperatury procesora przy której komputer się wyłączy na 75oC

  • gdy płyta główna ma czujniki, zaś nie można ich kontrolować z BIOSu, wtedy zainstaluj odpowiedni program ale uważaj, przy takich programach niekiedy zdarzają się pomyłki mogące się źle skończyć. Nie ma jednak co panikować, gdyż temperatury są zwykle zawyżane.
    Na poniższym rysunku widać takie przekłamanie. (temp. CPU rzeczywiście wynosi 49oC)

ZACZYNAMY:

  • gdy posiadasz nową wersję Durona musisz przed przystąpieniem do podkręcania odblokować mnożnik poprzez połączenie mostku L1 na procesorze, najlepiej zrobić to za pomocą ołówka, którego miękkość jest oznaczana jako B5.
    Poniższy rysunek powinien wszystko wyjaśnić:

  • po połączeniu mostka L1 możliwa staje się zmiana zablokowanego dotąd mnożnika. Durony pracują z FSB100 MHz, a więc prędkość Durona będzie się równać mnożnik * 100 MHz. Przy dobrym chłodzeniu oraz odrobinie szczęścia można przekroczyć barierę 1GHz!!!

  • przy zwiększaniu prędkości sprawdzamy dwie podstawowe rzeczy, po pierwsze, temperaturę procesora przez dotknięcie np. radiatora lub tyłu procesora (nawet gdy posiadamy miernik na płycie). Procesor nie powinien parzyć w palce. Jeśli parzy, to wiadomo, że trzeba ulepszyć chłodzenie albo zmniejszyć prędkość naszego CPU.

  • warto też sprawdzić stabilność pracy, najlepiej na jakiejś wymagającej grze albo benchmarku (Quake III, Unreal Tournament, 3Dmark2000). Gddy komputer wiesza się, sam się restartuje, albo „wyskakują” błędy w programach które wcześniej działały poprawnie, to są na to dwie rady: poprawienie chłodzenia bądź zwiększenie napięcia na procesorze.

  • Durona można też podkręcać poprzez zmianę FSB (szyna procesora), lecz wyniki są bardzo słabe, ponieważ pojawiają się problemy, które opisane są w części o podkręcaniu Celeronów (problemy z AGP 4x, itp...).

  • podkręcanie przez mnożnik jest naprawdę wspaniałe ponieważ: 
    - jedynie co można uszkodzić to procesor
    - możliwości podkręcania zależą tylko od procesora, chyba że płyta główna nie obsługuje takiej prędkości na jaką chcemy podkręcić CPU
    - gdy płyta główna nie posiada opcji zmiany mnożnika to można go zmienić przerywając i łącząc odpowiednie styki na mostkach (zanim podejmiesz się tego, sprawdź u kogoś kto posiada płytę umożliwiającą zmianę mnożnika, czy procesor będzie działać z nowymi ustawieniami ponieważ połączenie uprzednio przerwanego mostku jest trudne)
    Napięcie na procesorze może być zmieniane za pomocą przerywania i łączenia odpowiednich mostków na według schematu:

Gdy procesor nie wystartuje z żądaną prędkością sprawa jest o wiele prostsza niż w przypadku Celeronów: albo jest za małe napięcie albo po prostu tyle nie „pójdzie” i koniec.

  • Jeżeli ktoś będzie próbował przyspieszać Durona poprzez zmianę częstotliwości FSB, to powinien przeczytać artykuł o podkręcaniu Celeronów. W artykule tym zawarte są opisy pojawiających się problemów i rozwiązywania problemów związanych z przyśpieszaniem FSB.


w s z e l k i e   p r a w a   z a s t r z e ż o n e