:: Redakcyjne :: Klasyka & Emulacja :: Komputery & Internet :: Inne :: W sieci :: MS on-line ::



Komputery & Internet



      Języki programowania


ADA

Swoją nazwę otrzymał na cześć hrabianki Ady Lovelace, córki lorda Byrona, asystentki Ch. Babbage (twórca maszyny analitycznej), uważanej za pierwszego w historii programistę. Departament Obrony USA oraz ministerstwa obrony wielu krajów europejskich wymagają stosowania tego języka w projektach realizowanych na ich zamówienie, dlatego jest on uważany za język aplikacji militarnych.

ALGOL

(ALGOrithmic Language). Pomimo popularności osiągniętej w latach sześćdziesiątych w środowiskach akademickich, nigdy nie znalazł szerokiego zastosowania. Podobny los spotkał jego następcę Algol-68, stworzonego przez Holendra Van Wijngaardena. Znalazł swe odbicie w późniejszych językach jak Pascal, C, Ada.

APL

(A Programming Language). Język stworzony przez Kena Iversona na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Dzięki temu, że operuje bezpośrednio na złożonych strukturach danych, stanowił bardzo mocne narzędzie. Jest interpreterem, gdyż dopuszcza takie procedury, z którymi kompilator sobie nie poradzi. Jego następcami były języki APL2 Jamesa Browna oraz J. K. Iversona.

BASIC

Uproszczona wersja języka Fortran. Opracowany w 1965r. na amerykańskiej wyższej uczelni technicznej Dartmouth College pod kierownictwem Johna G. Kemeny'ego i Thomasa E. Kurtza dla komputera GE265. Po opracowaniu został udostępniony użytkownikom międzynarodowej sieci komputerowej Mark I Time Sharing Service firmy General Electric. Chociaż ostatnio stracił na znaczeniu, w latach osiemdziesiątych był bardzo rozpowszechniony wśród użytkowników PC. Programy w języku Basic charakteryzują się małą czytelnością. Mimo to pojawiały się odmiany strukturalne tego języka. Istnieje wiele odmian języka Basic np. Q Basic, Blitz Basic. Najpopularniejszym kompilatorem tego języka jest obecnie MS VisualBasic.

C

Język C, którego koncepcję opracowali B.W. Kemengham i D.M. Ritchie, stał się jednym z najpowszechniej używanych obecnie języków programowania (w C napisany został UNIX, Windows, Quake, Colin McRae Rally). Choć jest najbardziej zbliżony do języka maszynowego spośród wszystkich języków wysokiego poziomu, to wśród jego zalet należy wymienić przenośność i czytelność kodu.

COBOL

(COmmon Business Oriented Language). Przez wiele lat był najczęściej używanym językiem do tworzenia aplikacji powszechnego użytku. Instrukcje tego języka są długie, przypominają sformułowania w języku angielskim.

FORTRAN

(FORmula TRANslator). Używany głównie w aplikacjach naukowo- technicznych. Od 1958r. przeszedł wiele zmian uwidocznionych w wersjach, spośród których należy wymienić: Fortran II, Fortran IV, Fortran 77, Fortran 90. Choć jest bardzo stary, nadal ma zastosowanie dzięki bibliotekom funkcji, o które był wzbogacany z upływem czasu.

LISP

(LISt Processing. Język stworzony przez Johna McCarthy i jego współpracowników z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zasadniczym jego elementem jest szeroko pojęta lista, lub inaczej łańcuch, gdyż zarówno dane jak i programy mają postać listy (łańcucha). Ten i wiele podobnych mu języków stosowany był głównie w systemach mających symulować ludzką inteligencję.

LOGO

Język stworzony w 1967r. przez Seymour Paperta z Massachusetts Institute of Technology (MIT) do nauki programowania dla małych dzieci. Celem nie była wydajność ani szybkość, lecz łatwa nauka programowania.

PASCAL

Nazwany tak na cześć francuskiego filozofa i matematyka Blaise'a Pascala. Zastąpił w środowiskach akademickich popularny w latach sześćdziesiątych język Algol. Pascal jest językiem strukturalnym, o bardzo czytelnym kodzie. Jego autor, Szwajcar Niklaus Wirth jest również twórcą języka Modula-2.

PROLOG

Język ten bardzo różni się od pozostałych języków wysokiego poziomu. W języku Prolog kolejność wykonywania instrukcji zupełnie odbiega od kolejności, w jakiej zostały zapisane. Nie ma też właściwych instrukcji sterowania. Programista chcący stosować ten język musi przyzwyczaić się do zupełnie innego sposobu myślenia niż przy użyciu "klasycznych" języków. Instrukcje języka Prolog mają postać tzw. klauzul lub reguł Horna. Okazjonalnie stosowano tego języka do programowania robotów sterowanych.

HTML

(HyperText Markup Language). Język ten powstał 11 lat temu. Początkowo zawierał tylko kilkanaście poleceń umożliwiających stworzenie prostej strony, dziś umożliwia stworzenie bardzo rozbudowanego dokumentu. Kod języka HTML może być bardzo nieczytelny, jeżeli strona jest rozbudowana. Aby tego uniknąć w 1995 stworzono style CSS. Ich twórcami są Hakon Lie i Bert Bos (CSS1) oraz Hakon Lie, Bert Bos Chris Lilley i Ian Jacobs (CSS2). Początkowo style oferowały tylko Podstawowe instrukcje formatujące poszczególne elementy strony (CSS1). W 1998 wprowadzono CSS2 i jest on standardem w tworzeniu stron.

JAVA SCRIPT

Jest to język skryptowy stworzony w 1995 przez firmy Sun Microsystems i Netscape, rozszerzający możliwości HTML, dzięki któremu strony WWW zyskują interaktywność. Obsługę skryptów języka Java Script umożliwiają przeglądarki Internet Explorer 3.0 i Netscape 2.0 . Jeżeli przeglądarka nie obsługuje skryptów tego języka to znacznik zostanie zignorowany i tekst w znaczniku zostanie umieszczony na stronie jako zwykły tekst.



Maciej Buliński



_________________________ 51 _________________________

:: Poprzednia strona :: Wstęp :: Następna strona ::



     

Prenumerata

Adres e-mail:





Kontakt

redaktor naczelny
macland@topnet.pl

z-ca red. nacz.
bosss@box43.gnet.pl


Zalecana konfiguracja

- Windows
- IE 4.0 +
- 800 x 600
- High Color (16 bit)

































































































































Copyright(C)'2001 Memories Service
Wszystkie prawa zastrzeżone!