:: Redakcyjne :: Klasyka & Emulacja :: Komputery & Internet :: Inne :: W sieci :: MS on-line ::



Komputery & Internet



      S-P-P


   A teraz kodowanie znaków. Niby nieskomplikowane, ale bardzo ważne.

Problem kodowania znaków narodowych towarzyszył informatyce niemal do samego początku. Wykorzystywany bowiem w komputerowych systemach operacyjnych standard ASCII opracowany został w USA i zawierał poza znakami sterującymi i cyframi, jedynie litery alfabetu łacińskiego (razem 128 symboli). W pozostałych częściach wiata pojawił się problem zapisu znaków: "ñ", "Ž", "ą" i temu podobnych. Aby umożliwić zapisywanie specyficznych znaków narodowych stworzono strony kodowe oraz rozszerzono obowiązujący standard o kolejnych 128 symboli. W ten sposób stworzono międzynarodową normę kodowania znaków, zwaną ISO-8859-X, gdzie X cyfra od 1 do 10, oznaczająca grupę zawierającą zestaw znaków dla określonego regionu świata. Dla krajów Europy Środkowej, a więć i dla Polski zarezerwowano cyfrę 2. Zgodnie z normą polskie ogonki powinny być zapisywane w specyfikacji okrśelonej w normie ISO-8859-2. Wydaje się, że problem rozwiązany, niestety Microsoft opracowując kolejne wersje systemu Windows wprowadził własny standard kodowania MS Windows CP-1250.

Dość teorii, teraz trochę praktyki. Aby zdefiniować standard kodowania znaków wystarczy w sekcji HEAD wstawić taką linię:

<META HTTP-EQIUV="content-type" CONTENT="text/html; charset="standard">

W miejsce "standard" wpisujemy "windows-1250" dla standardu stosowanego w systemie Windows lub "iso-8859-2" dla międzynarodowej normy. W pierwszym przypadku wystarczy tylko zacząć pisać. Jednak jeli chcemy pisać w ISO, musimy zaopatrzyć się w kilka narzędzi.

Pierwszym sposobem jest pisanie w "windows-1250" i jego późniejsze konwertowanie na standard ISO przy pomocy programu "Ogonki 97". Aplikację znajdziemy na Polskiej Stronie Windowsowej. Jest tam na pewno, wystarczy dobrze poszukać, ale osobicie nie udało mi się go ściągnąć :(

Drugi sposób to zaopatrzenie się w program "KeyPlus", który znajdziemy na stronie www.optimus-bis.com.pl/keyplus. Polecam ten program, ponieważ wystarczy go uruchomić i już można pisać w ISO, bez ściągania czcionek. Np. tekst napisać w edytorze tekstu, a potem skopiować go do edytora HTML. Jakiego edytora, co ja wygaduje, przecież: "Prawdziwy webmaster tworzy strony tylko przy pomocy Notatnika." :) I tu mała sugestia: gry używacie KeyPlus i Worda, zaopatrzcie się w czcionkę poprawnie wyświetlającą znaki w standardzie ISO (adres poniżej). Mianowicie, w standardowych czcionkach litera "ś" ma taki sam symbol, jak znak powrotu karetki, więc przy kopiowaniu tekstu, np. do Notatnika znaczki te znikną, np. zamiast "ściągać" będziecie mieli "ciągać".

Trzeci sposób to ściągnięcie odpowiednich sterowników kalwiatury. Można zaopatrzyć się w sterowniki Izy Kibord. W tym wypadku dobrze jest ciągnąć odpowiednie fonty (http://windows.online.pl/pliki/pols1.zip i http://windows.online.pl/pliki/pols2.zip). Instrukcja używania sterowników znajduje się w pliku Readme! dołączonym do driver'ów. Nie polecam tego sposobu, ponieważ jest prostszy w postaci programu KeyPlus.

I jeszcze jedna uwaga: przy tworzeniu stron testujcie je co jakiś czas w przeglądarce! Żeby po ujrzeniu gotowej strony w Internecie nie spotkała Was przykra niespodzianka :) W kolejnej części dużo o formatowaniu tekstu.





TiGeR



_________________________ 45 _________________________

:: Poprzednia strona :: Wstęp :: Następna strona ::



     

Prenumerata

Adres e-mail:





Kontakt

redaktor naczelny
macland@topnet.pl

z-ca red. nacz.
bosss@box43.gnet.pl


Zalecana konfiguracja

- Windows
- IE 4.0 +
- 800 x 600
- High Color (16 bit)































































Copyright(C)'2001 Memories Service
Wszystkie prawa zastrzeżone!