spis treœci Wstępniak


Autor: Katarzyna Majgier
WWW: http://www.reporter.pl

Pięcioletni Reporter

Wkrótce minie piąta rocznica powstania serwisu informacyjnego Reporter.pl. Na początku było to pismo rozsyłane pocztą elektroniczną, tworzone przy pomocy przyjaciół. Zawierało amatorskie artykuły na najrozmaitsze tematy.

Dziś Reporter jest rozbudowanym serwisem internetowym, w skład którego wchodzą trzy elektroniczne miesięczniki: Magazyn Reporter, Web.Reporter i Biz.Reporter oraz szereg serwisów tematycznych, takich jak Foto.Reporter, Reporter-Junior, Reporter-Gry, Katalog Bannerów, Forum, WebNews i inne.

Pięć lat temu...

Był rok 1996. W Polsce dostęp do Internetu mieli głównie informatycy, pracownicy firm związanych z przemysłem komputerowych i studenci. Użytkownicy Sieci w naszym kraju korzystali wówczas głównie z poczty elektronicznej, szczyt popularności przeżywał program do internetowych pogawędek na żywo - IRC, rosnącym powodzeniem cieszyły się także pierwsze strony WWW.

Nie należy jednak zapominać, że pierwsze serwery WWW pojawiły się w Polsce trzy lata wcześniej - w 1993 roku, a na świecie w 1991. W roku 1996 serwisy internetowe nie były tak zaawansowane technicznie, jak obecnie. Najczęściej zawierały tekst i kilka obrazków.

Internet był rozrywką dla nielicznej grupy osób, podobnie jak tworzenie stron WWW, w których wówczas, przynajmniej w Polsce, nie dostrzegano możliwości reklamowania firm i produktów.

Pierwszy numer

Pierwszego lipca 1996 roku pojawił się pierwszy numer magazynu Reporter. Znalazło się w nim pięć krótkich, amatorskich tekstów, które przygotował Dariusz Majgier - wówczas student informatyki na Uniwersytecie Śląskim. Numer został zamieszczony na jego stronie domowej i rozesłany e-mailem do znajomych oraz w sieci Fidonet, gdzie wzbudził spore zainteresowanie. Wzrosła również liczba jego odbiorców. Całość początkowo była wyraźnie amatorska. Celem Reportera nie była komercyjna działalność, ale po prostu wspólna zabawa. Z czasem jednak tekstów pojawiło się tyle, że ilość mogła ustąpić miejsca jakości.

Reporter był pierwszym czasopismem elektronicznym wydanym w Polsce, choć polskojęzyczna prasa elektroniczna istniała już wcześniej lecz była wydawana poza granicami Polski.

Pierwsze wyróżnienie

Fakt, że Reporter był całkowicie amatorskim i nie komercyjnym przedsięwzięciem wzbudził zainteresowanie wielu osób, nie tylko w Polsce. Pod koniec roku 1996 kanadyjska korporacja SkyNet Communications przyznała twórcy Reportera tytuł "Człowieka Roku - Internet'96".

Informacja o tym wyróżnieniu znalazła się w prasie oraz radiowych i telewizyjnych serwisach informacyjnych, co oczywiście przyczyniło się do wzrostu zainteresowania Reporterem, który w tym czasie był dostępny nie tylko na stronie WWW, ale także w prenumeracie elektronicznej (wówczas miał on 180 prenumeratorów). Tymczasem jego twórca otrzymał na potrzeby rozwijającego się serwisu nieograniczoną ilość miejsca na serwerze Politechniki Krakowskiej.

Pierwsze serwisy tematyczne

Dzięki nowej lokalizacji serwisu, Reporter nie był ograniczony wielkością konta i można było go rozwijać i wzbogacać się o nowe atrakcje. W miarę wzrostu zainteresowania Reporterem powiększała się grupa autorów, nadsyłających swoje teksty, dzięki czemu kolejne numery były coraz bardziej obszerne (i coraz ciekawsze!). W serwisie pojawiły się także pierwsze "podserwisy" - gry online, Baza Wiedzy - zbiór adresów e-mail do ekspertów z różnych dziedzin wiedzy, gotowych bezpłatnie odpowiadać na pytania internautów oraz galeria fotografii - FotoReporter.

Pierwsze zmiany personalne

Początkowo Reportera tworzył wyłącznie Darek Majgier - to on był autorem prawie wszystkich artykułów w najwcześniejszych numerach. Jednak szybko dołączyli do niego inni autorzy - początkowo, zgodnie z tradycją "sceny PC" podpisujący się wyłącznie pseudonimami - Wercia, Akardo, Eidem i inni. Potem pojawili się stali współpracownicy - Filip "Szaman" Szymborski, który zajął się grafiką, korektor - Jacek "Opornik" Błoch, Marcin "RMF" Bohosiewicz - dbający o techniczną stronę działalności Reportera i inni.

Twórca Reportera nadal pełnił funkcję redaktora naczelnego, aż do 1998 roku, kiedy to, przytłoczony obowiązkami zawodowymi (Reporter stanowił wyłącznie hobby) na pewien czas "oddał" magazyn koleżance z Krakowa - Katarzynie "Danio" Pistol, publikującej wcześniej teksty na temat psychologii. Jednak z czasem zmiana na tym stanowisku okazała się trwała, zwłaszcza, że Darek zajął się nowymi projektami...

Drugi tytuł

Pierwszy numer WebReportera, pisma poświęconego wyłącznie Internetowi pojawił się w grudniu 1998. Przy tej okazji gruntownym zmianom uległ Reporter. Znikły z niego teksty na temat Internetu - pismo zostało "przestawione" na tematykę rzadko poruszaną w istniejących wówczas pismach elektronicznych - kulturę i naukę.

Tekstów autorów, chętnych do "zaistnienia na łamach Reportera" było już wtedy wystarczająco dużo, aby tworzyć profesjonalne pismo o dużym nakładzie. Twórcom Reportera zależało na podniesieniu poziomu tekstów i wprowadzeniu większej regularności cyklu wydawniczego.

Wszystko to jednak wcale nie było takie proste. Reporter nie był przedsięwzięciem dochodowym i ciągle robiła go garstka entuzjastów. Autorzy, nadsyłający teksty nie mogli liczyć na honoraria, więc zdarzało im się nie przysyłać obiecanych tekstów, a spośród tych, który przysyłano niektóre nie nadawały się do publikacji.

Coraz częściej jednak teksty dostarczane były przez zawodowych dziennikarzy, czy osób doskonale zorientowanych w jakimś temacie, co sprzyjało podnoszeniu poziomu zamieszczanych w Reporterze treści.

Do ekipy tworzącej serwis dołączyli Wiktor Gawarecki - twórca bazy danych na temat polskiej prasy elektronicznej - E-Press; Piotr Chlipalski i Przemek Szymański. Serwis rozwijał się i wyglądał coraz bardziej profesjonalnie. Znowu trafił na łamy prasy - informacje o nim pojawiały się w pismach komputerowych, technicznych oraz gazetach codziennych. Co więcej były to wzmianki pozytywne, zachęcające do odwiedzin na stronach Reportera, których było coraz więcej. Pojawiły się także pierwsze propozycje kupienia serwisu przez firmy, pragnące zainwestować w media internetowe oraz powstające portale.

Własna domena i kolejne serwisy

1 stycznia 1999 pod adresem www.reporter.pl pojawił się Reporter - Serwis Informacyjny, w skład którego weszły dwa miesięczniki - Reporter oraz WebReporter, a także codziennie aktualizowane informacje ze świata Internetu - WebNews oraz serwisy tematyczne: FotoReporter, Baza Wiedzy, E-Press i Stop (akcja internautów przeciw przemocy).

Stopniowo uruchamiano kolejne: badanie internetowej opinii publicznej - Tak/Nie, Super Strona (wyróżnienia przyznawane najciekawszym polskim stronom WWW), Gadka - rozmowy na żywo, dział bezpłatnych ogłoszeń oraz Cytaty - baza około 3000 sentencji. Nowe działy cieszyły się rosnącym zainteresowaniem, choć wymagały dużych nakładów czasu i pracy, szczególnie te, które należało aktualizować codziennie, jak WebNews. W początkowym okresie istnienia tych działów nieocenioną pracę włożyli w ich rozwój Piotr Chlipalski, Wojtek Ścigała i Przemek Szymański.

Trzeci tytuł

Pod koniec roku 1999 pojawił się kolejny miesięcznik - BizReporter, poświęcony tematyce biznesowej, który od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony środowisk finansowych. Redaktorem naczelnym serwisu został jego pomysłodawca - Aleksander Łamek.

W odpowiedzi na zróżnicowane zainteresowania internautów, zaczęły pojawiać się kolejne serwisy tematyczne - kiedy w badaniu Tak/Nie większość respondentów zadeklarowała zainteresowanie elektronicznymi pocztówkami - galeria Foto.Reporter została zintegrowana z automatami do wysyłania zdjęć, w charakterze "e-kartek". Szybko stała się największym w Polsce serwisem pocztówkowym. Obecnie zawiera ponad 3000 fotografii, które można wysłać, jako kartkę elektroniczną, korzystając z bazy ponad 3000 cytatów oraz gotowych życzeń na każdą okazję.

Z myślą o dzieciach, wśród których ciągle rośnie liczba użytkowników Internetu stworzono Reportera - Juniora - serwis, w którym dzieciaki mogą nie tylko poczytać artykuły na różne, interesujące je tematy, ale także opublikować własne artykuły, opowiadania czy zaprezentować swoje prace plastyczne w Specjalnej Galerii.

W czerwcu 2000 - powstał serwis da pasjonatów gier komputerowych - Reporter-Gry, który spotkał się z dużym zainteresowaniem i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza, że prowadzą go młodzi ludzi, doskonale rozumiejący potrzeby i punkt widzenia swoich odbiorców. Założycielem serwisu był Damian "Mayer" Urbańczyk, jednak od września 2000 r. redaktorem naczelnym "Gier" jest Michał "Kramrok" Korkosz.

Reporter - Serwis Informacyjny nadal jest rozwijany i przebudowywany. Działy, które nie cieszą się popularnością są zamykane, na ich miejscu powstają nowe, a pomysłów nie brakuje. Najnowsze z nich, to Polski Katalog Bannerów Reklamowych, powstały na początku 2001 r.. Do dziś w katalogu znalazło się ponad 3.000 bannerów, promujących różne serwisy od 1997 r.

Wyróżnienia

Reporter jest bardzo dobrze postrzegany na rynku serwisów internetowych - wzmianki w prasie, radio i telewizji, dotyczące Reportera są ciepłe i zachęcają do odwiedzenia jego stron, co dla twórców serwisu jest powodem do radości i zachętą do dalszej pracy i doskonalenia serwisu.

We wrześniu ubiegłego roku, w rankingu polskich e-zinów, opracowanym przez magazyn "Internet" czołowe miejsca zajęły Reporter, WebReporter oraz BizReporter, a magazyn Reporter, który zdobył tytuł najlepszego polskiego wydawnictwa elektronicznego, otrzymał maksymalną ilość punktów. W ciągu pięciu lat z biuletynu, zawierającego niezbyt ambitne treści zmienił się w cieszące się duża popularnością pismo, dostarczające informacji z zakresu nauki i kultury.

Jednak największym dowodem uznania dla redakcji Reportera jest ciągle rosnąca liczba odwiedzin na stronach i coraz większa baza prenumeratorów.

Kto za tym stoi?

Warto jednak zaznaczyć, że Reporter, to przede wszystkim ludzie. Poza osobami, prowadzącymi poszczególne miesięczniki i serwisy tematyczne Reportera warto wymienić Darka Klimczaka, Tomka Gąsienicę - Józkowy i Marcina Kłusaka, którzy nadali obecny kształt działowi "Muzyka". Informacje naukowe z zakresu astronomii i astronautyki zawdzięczamy Markowi Gołębiowskiemu i Markowi Jarosińskiemu, natomiast ciekawe artykuły z dziedziny historii i archeologii to efekt współpracy z Sebastianem Buczyńskim i Krzysztofem Wiśniewskim. Jako recenzenci felietoniści dali się poznać Heniek Szumielski, Tadek Pawłowski, Tomek Fidera, Marcin Piosik i Kasia Adamala. No i nie byłoby Reportera bez opowiadań i seriali, których dostarczyli Grzegorz Złotowicz, Wiesiek Pasławski, Krystyna "Celyna" Sosińska i wielu innych autorów, których lista zajęłaby jeszcze kilka kartek.

Obecnie Reporter-Serwis Informacyjny to przede wszystkim:


Magazyn Reporter
http://magazyn.reporter.pl
Najstarszy wydawany w Polsce magazyn elektroniczny. Zawiera artykuły popularnonaukowe, reportaże z całego świata, wywiady, a także recenzje filmów, książek i płyt oraz felietony, opowiadania i powieści w odcinkach. Na stronach magazynu Reporter każdy może zaprezentować swoją twórczość lub punkt widzenia.
Data powstania: 1 lipca 1996
Ukazuje się co miesiąc na stronach WWW, trafia także do skrzynek 9.000 prenumeratorów. Magazyn Reporter jest także zamieszczany na płytach CD dołączanych do pism tradycyjnych.
Redaktor naczelny: Katarzyna Majgier - kdm@reporter.pl

Web.Reporter
http://web.reporter.pl
Największy polski miesięcznik poświęcony Internetowi. Prezentuje firmy internetowe, ludzi, produkty, wdrożenia, technologie, trendy, podaje statystyki, opisuje strony WWW, komentuje rynek. Na stronach można skorzystać z obszernego katalogu firm internetowych, czy encyklopedii Internetu. Konkurs "Super Strona" wyłania najlepsze strony WWW, a odnośniki ułatwiają poruszanie się po Sieci.
Data powstania: 5 grudnia 1998
Ukazuje się co miesiąc na stronach WWW, trafia także do skrzynek 10.000 prenumeratorów. Magazyn Reporter jest także zamieszczany na płytach CD dołączanych do pism tradycyjnych.
Redaktor naczelny: Dariusz Majgier - majgier@reporter.pl

Biz.Reporter
http://biz.reporter.pl
Miesięcznik przeznaczony dla ludzi biznesu, zawiera artykuły o zarządzaniu, marketingu, finansach, prawie, ekonomii i nowych technologiach. W skład BizReportera wchodzi też serwis poświęcony w całości zagadnieniu kreatywności oraz serwis o nazwie Bank Pomysłów, którego celem jest zbieranie i promowanie pomysłów mogących przyczynić się do poprawy życia ludzi.
Data powstania: 5 grudnia 1999
Ukazuje się co miesiąc na stronach WWW, trafia także do skrzynek 7.000 prenumeratorów. Magazyn Reporter jest także zamieszczany na płytach CD dołączanych do pism tradycyjnych.
Redaktor naczelny: Aleksander Łamek - alamek@reporter.pl

Foto.Reporter
http://foto.reporter.pl/
Jeden z największych polskich serwisów poświęconych fotografii. W galeriach FotoReportera znajduje się ponad 3000 zdjęć fotografów z Polski i ze świata. Fotografie można nie tylko oceniać i komentować, ale także wysyłać w postaci elektronicznych kartek pocztowych. Każdy fotograf - profesjonalista czy amator może bezpłatnie wystawić w FotoReporterze swoje zdjęcia. Serwis wzbogacony jest o ranking firm, gdzie można zapoznać sie z ocena usług, jakie świadczą firmy z branży fotograficznej. Publikowane są zapowiedzi wystaw, galerii, plenerów, konkursów oraz artykuły i porady z zakresu fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Dostępny jest słownik pojęć, katalog stron WWW o tematyce fotograficznej, forum dyskusyjne i miejsce gdzie można zamieścić ogłoszenia drobne, a także katalog literatury fotograficznej i szkół o profilu foto.
Osoby wysyłające kartki z serwisu mogą skorzystać o obszernego kalendarium imienin oraz wydarzeń, które będą miały miejsce w najbliższych dniach. Tysiące znanych cytatów oraz setki gotowych życzeń pozwalają wysyłać kartki o na każdą okazję.
Aktualizacja: codziennie
Osoba prowadząca: Dariusz Majgier - majgier@reporter.pl

Reporter-Gry
http://gry.reporter.pl
Serwis dla fanów gier komputerowych. Można tu znaleźć najświeższe informacje ze świata gier, konkursy, zapowiedzi, recenzje, informacje o firmach producentach i dystrybutorach gier oraz wywiady, tipsy, porady i galerię zdjęć z gier. Dostępny jest także przegląd prasy poświęconej grom komputerowym.
Aktualizacja: codziennie
Osoba prowadząca: Michał Korkosz - kramrok@reporter.pl

Reporter-Junior
http://junior.reporter.pl
Serwis dla najmłodszych użytkowników Internetu, redagowany i rozbudowywany przy ich udziale. Na jego stronach dzieciaki mogą znaleźć ciekawe i przydatne informacje popularnonaukowe, recenzje książek, gier i programów edukacyjnych przeznaczonych dla nich - napisane przez swoich rówieśników, porady na temat korzystania z komputerów i Internetu oraz konkursy z nagrodami. Mogą także pokazać światu swoją twórczość wystawiając swoje prace plastyczne i literackie w Galerii Juniora.
Aktualizacja: ok. 2 razy w tygodniu
Osoba prowadząca: Katarzyna Majgier - kdm@reporter.pl

WebNews
http://web.reporter.pl/webnews/
Najświeższe doniesienia ze świata Internetu - informacje na temat rynku internetowego, firmy z branży IT i serwisów internetowych, a także statystyki, analizy i wyniki badań. Tak obiektywne newsy rzadko można spotkać w polskim Internecie.
Aktualizacja: codziennie
Osoba prowadząca: Dariusz Majgier - majgier@reporter.pl

Na górę strony