- Składniki:
1 jajko, 1 szklanka mąki, sól, mleko - Wykonanie:
Z jajka i mąki wyrabiamy ciasto pierogowe i ścieramy je na tarce o grubych oczkach lub szczypiemy. Do gotującego się mleka wsypujemy tarte ciasto i gotujemy do miękkości, solimy do smaku.
Ścieranka (przepis podała mieszkanka wsi Bóbrka w gminie Solina, lat 77)
- Składniki:
5 ziemniaków, 1 jajko, mąka, mleko - Wykonanie:
Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, postawić do gotowania w 2 litrach wody. Zarobić ciasto jak na pierogi, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Gdy ziemniaki zaczną się gotować dodać ciasto (tyle ciasta ile jest ziemniaków). Gotować do miękkości, dodać sól do smaku. Zalać gorącym przegotowanym mlekiem.
Zupa dyniowa (przepis podała mieszkanka wsi Huzele w gminie Lesko, lat 65)
- Składniki:
1 średnia dynia, 1 jajko, mąka, mleko, sól do smaku - Wykonanie:
Dynię obrać ze skórki, wyjąć łyżką pestki. Pokroić dynię w kostkę i ugotować w małej ilości wody. Oddzielnie ugotować na wodzie zacierkę, dodać do niej mleka i przetartą przez sitko dynię, doprawić solą. Zupa ma być gęsta.
Maczanka (przepis podała mieszkanka wsi Bóbrka w gminie Solina, lat 77)
- Składniki:
pół litra mleka, 2 kopiaste łyżki mąki, 1 żółtko, 1 średnia cebula, 1 łyżka masła. - Wykonanie:
Pokroić i usmażyć cebulę na maśle. Na gotujące się mleko sypać porcjami mąkę, ciągle mieszając gotować, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Pod koniec dodać surowe żółtko i roztrzepać mątewką. Gotową maczankę rozlać na talerze i polać tłuszczem z cebulką. Chleb pokroić na grubsze kromki, a następnie podzielić na połowę. Maczankę należy jeść maczając w niej chleb bez używania łyżki.
Plaskanka serowa (przepis podała mieszkanka wsi Cisna w gminie Cisna, lat 48)
- Składniki:
3/4 kg twarogu zmielonego, 5 jaj, pół łyżeczki kminku, sól do smaku - Wykonanie:
Do zmielonego sera dodać żółtka i białka ubite na pianę, kminek i sól do smaku. Dokładnie wymieszać i zapiec na złoty kolor. Podawać pokrojony w plastry.