Inne ciekawe miejsca w Bieszczadach.


W Bieszczadach znajduje się ogromna ilość miejsc i miejscowości, o których należało by napisać.
Jeśli znasz takie miejsce i chcesz by tutaj znalazła się notatka o nim napisz do mnie.


Krywe
Zawsze chciałam, zwrócić uwagę na ludzi mieszkających w tych górach- dzikich i niedostępnych. Pojechałam na koniec świata do Krywe - tej już nieistniejącej wsi, która powstała w 1526 roku. Krywe to równocześnie rezerwat węża Eskulapa. Pełno wokół piwniczek, są też ruiny cerkwi.. Zakochałam się w tym miejscu i mieszkających tam ludziach życzliwych i pomocnych w każdej sytuacji - mówię tu oczywiście o Majsterkach.
Tak napisała o Krywem Magda.


Zagórz istniał już w 1412 roku jako własność Tarnawskich. Prawa miejskie uzyskał w 1977 roku.
Wyruszają stąd pociągi na południe do Komańczy i Łupkowa lub na wschód do Krościenka. Od kilku lat można także dojechać z Zagórza do Chyrowa na Ukrainie, a od 1999 r. do Medzilaborców na Słowacji.
Na wzgórzu przy szosie do Leska pracuje nadal stara cegielnia. Z produkowanych tu cegieł powstała większość XIX - wiecznych budowli w Bieszczadach. Zatrzymując się w Zagórzu warto zobaczyć min: położone na wzgórzu, barokowe ruiny klasztoru Karmelitów Bosych, drewniany kościółek na Dolinie, wzniesiony przez Jana Długosza w 1836 r. oraz murowany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej, zbudowany ok. połowy XVIII w. Według tradycji już w 1343 r. Kazimierz Wielki ufundował w tym miejscu gotycką kaplicę.


Czarna była wsią lokowaną na prawie wołoskim w 1505 roku. W 1921 roku liczyła 327 domów.
Znajdowały się tutaj dwie cerkwie, kaplica rzymsko-katolicka, żydowski dom modlitwy, dwór, cztery młyny wodne, tartak parowy, folusz, kopalnia ropy naftowej i kilka kuźni.
Dziś Czarna jest ośrodkiem administracyjnym, handlowym i turystycznym.
Można tutaj zobaczyć kopalnię ropy naftowej, starą cerkiew z zachowanymi Carskimi Wrotami oraz ekspozycje Galerii BARAK.


Mało kto dociera na Sianki, które znajdują się w tak zwanym "Worku Bieszczadzkim".
Niedaleko od Przełęczy Użockiej, położona nad niewielkim strumykiem zachowała się nagrobna płyta Klementyny z Kalinowskich Stroińskiej.
Grób "hrabiny" znajduje się w niedostępnym miejscu i trudno tam dojść.
Najlepiej zachowaną pamiątką po tej bogatej kiedyś wsi jest krzyż znajdujący się w rejonie Przełęczy Użockiej.


Łuh (po polsku Łąka) to nazwa nieistniejącej już wsi nad Wetlinką poniżej Jaworca. Wieś istniała już w 1552r. W 1921 r. Łuh liczył 32 domy i 175 mieszkańców.
Po II wojnie wieś uległa całkowitemu zniszczeniu. W miejscu drewnianej cerkiewki z 1864 r. została podmurówka i fragmenty kamiennej mensy ołtarzowej.
Dolinę Wetlinki poniżej Łuhu obejmuje rezerwat krajobrazowy "Sine Wiry".

DO GÓRY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000