Orkiestra jednej góry MATRAGONA.



okładka płyty Zespół powstał we wrześniu 1992 roku. Swój pierwszy pełny koncert zagrali w Sanockim Domu Kultury w 1994. Wielokrotnie nagradzani na festiwalach muzyki folkowej, nagrywali dla programów telewizyjnych i radiowych, tworzyli muzykę teatralną.

Muzycy Orkiestry Jednej Góry swą siłę czerpią z zapomnianej legendy bieszczadzkiej Matragony, góry, którą odnaleźli dla siebie i swej baśniowej krainy muzycznej.
Tworzona i wykonywana przez zespół muzyka unika łatwej definicji. Bogate instrumentarium tradycyjne z całego świata, nadające brzmienie egzotyczności sprawiło, że zaistniała ona jako "aura folk". Nie jest ona adresowana do masowego, bezosobowego odbiorcy, odnajduje raczej swych słuchaczy wśród fantastów i marzycieli ceniących w muzyce także zadumę baśniowość lub możliwość tworzenia własnych światów wyobraźni.
Muzyka Matragony pragnie poruszyć słuchacza aurą emocji wyciszonych, wprowadzić go w świat odrealniony- tajemniczy, zaczarowany.
Nader rzadkie wykorzystywanie głosu ludzkiego w tej muzyce wynika ze świadomości jego siły ekspresji ale i ograniczenia poprzez treść śpiewanego tekstu. Stąd głos pojawia się w utworach Matragony o szczególnym ładunku ekspresji, jako najdoskonalszy instrument.

WYKONAWCY:
Malwina Zych - śpiew, flety podłużne i inne.
Jacek Dusznik - tabla, litogon, instrumenty perkusyjne.
Tomasz Gawlewicz - flety podłużne, darabouqa, sitar i inne.
Maciej Harna - oud, gitary i inne
Wojciech Krawiec - viola da gamba, gęśle i inne.
Wojciech Lubertowicz - kontrabas, mbira, charango i inne.
Konrad Oklejewicz - flety
Antoni Wisłocki - kontrabas, akordeon i inne

koncert Matragony w GOKiE w Cisnej koncert Matragony w GOKiE w Cisnej
Foto: Bogusław Bajorek

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000