Bieszczadzkie cerkwie - część 7



DEKANAT ŻUKOTYŃSKI (fragment)
Dekanat żukotyński od 1828 r. aż do lat czterdziestych XX w. miał stałe granice i liczył 17 parafii. Po 1945 r. w granicach Polski znalazły się dwie parafie.
  • Lipie
    Cerkiew parafialna, pw. Soboru Matki Bożej. W 1567 r. król Zygmunt August przywilejem wydanym w Piotrkowie ufundował w Lipiu cerkiew.
    Można przypuszczać, że drewniana świątynia zbudowana w 1600 r. była pierwszą we wsi. Posiadała ikonostas z czasu budowy cerkwi, który zgodnie z dawną tradycją miał tylko dwoje Wrót - Carskie i od pn. strony Diakońskie.
    Kolejną i ostatnią świątynię wzniesiono w 1900 r. Ikonostas z poprzedniej cerkwi rozmontowano i powieszono na ścianach nowej cerkwi. Nowy ikonostas został skomponowany z fragmentów co najmniej dwóch ikonostasów nieznanego pochodzenia, namalowanych w pół. XVII w. Po 1951 r. cerkiew opuszczona i zdewastowana.
    Ikonostas starszy został wywieziony przez nieznanych osobników. Rozkradziono również większą część nowego ikonostasu. Od 1976 r. cerkiew użytkowana jako filialny kościół rzymskokatolicki. Spłonęła doszczętnie w nocy z 17 na 18 maja 1981 r.
    Zachowała się betonowa podmurówka, krzyże z kopuł i fragmenty blachy z poszycia dachu. Wokół miejsca po cerkwi stare, po części martwe lipy. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada pięć ikon z tutejszej cerkwi przedstawiających: Sąd Ostateczny (pocz. XVII w.), Mękę Pańską (pocz. XVII w.), Michała Archanioła (XVII w.). Ofiarowanie Chrystusa (XVII w.) i Trzech Ojców Kościoła (XVII w.). Fragmenty ikonostasu z XVII w. znajdują się w Dziale Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie.
    Dzwonnica-brama murowana, parawanowa, dwukondygnacyjna. Mieściła trzy dzwony. Ostatnio otwór bramny był zamurowany. W czasie pożaru cerkwi spłonął jej dach. Żeliwny dzwon z XIX w. znajduje się obecnie w cerkwi w Chotyńcu.
    Cmentarz cerkiewny połączony z parafialnym, z szesnastoma nagrobkami odnowionymi siłami społecznymi w 1988 r. Cmentarz otoczony starodrzewem.

  • Michniowiec
    Cerkiew parafialna pw. Narodzenia NMP, drewniana, zbudowana w 1863 lub 1868 r., odnowiona w 1924 r. Po 1951 r. opuszczona.
    W czasie gdy pozostawała bez opieki skradziono kilka obrazów z ikonostasu. Od 1971 r. użytkowana jako filialny kościół rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela.
    W 1983 r. wykonano remont świątyni i wykonano nową polichromię ścian. We wnętrzu ikonostas z 2 pół. XIX w., w dolnej partii częściowo rozmontowany.
    Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie posiada dwie ikony i nieco sprzętów liturgicznych z tutejszej cerkwi. Są to: ikona św. Mikołaja (XVIII w.), ikona Zwiastowania (XVII w.), chorągiew procesyjna, płaszczenica, trzy figury procesyjne, relikwiarz i kadzielnica (wszystkie z XIX w.).
    Dzwonnica drewniana o konstrukcji zrębowej i szkieletowej, nakryta brogowym dachem, wzniesiona w 1904 r. przez cieślę Jakuba Grzyba, remontowana w 1987 r. Cmentarz cerkiewny z zachowanymi dwoma nagrobkami, otoczony starodrzewem i nowym ogrodzeniem z drewnianych sztachet.
    Cmentarz grzebalny usytuowany na południc od cerkiewnego, zdewastowany, porośnięty starodrzewem. Zachowały się cztery nagrobki odnowione siłami społecznymi w 1987 r.

  • Bystre
    Cerkiew filialna pw. św. Michała Archanioła. Poprzednia, drewniana, zbudowana w 1681 r. Kolejna i ostatnia, również drewniana, wzniesiona w 1901 lub 1902 r. Po 1951 r. opuszczona i zdewastowana. Zachowała się uszkodzona rama ikonostasu.
    Przed wejściem kamienna płyta nagrobna z 1743 r. służąca jako stopień.
    Cerkiew nie jest użytkowana. Od kilku lat pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
    Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie posiada część wyposażenia z tutejszej cerkwi.
    Są to: ikonostas (XVIII w.); ikony z przedstawieniami Wniebowstąpienia (XVIII w.), św. Mikołaja (XIX w.), Chrztu Chrystusa (XVIII w.), Matki Boskiej typu Pokrow (XVIII w.). Ukrzyżowania (XVIII w.). Matki Boskiej Eleusy (XVIII w.); obrazy z przedstawieniami Trzech Ewangelistów (XVII/XVIII w.), Matki Boskiej Leżajskiej (XIX w.), św. Jana Chrzciciela (XIX w.); figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XIX w.), anioła (XIX w.); krzyże ręczny i stojący (XVIII w.); krucyfiks, pięć feretronów i pałka - wszystkie z XIX w.
    Dzwonnica-brama murowana, parawanowa, dwukondygnacyjna, mieszcząca trzy nie zachowane dzwony, wzniesiona w 1939 r. Remontowana w 1993 r.

  • W 1939 r. w dekanacie żukotyńskim znajdowały się ponadto następujące parafie, dziś leżące po stronie ukraińskiej:
  • Chaszczów (z cerkwią filialną w Łopusznicy Lechniowej),
  • Cisowica,
  • Dniestrzyk Dębowy,
  • Dniestrzyk Hołowiecki,
  • Gwożdziec,
  • Hałówka,
  • Hołowiecko Dolne,
  • Hołowiecko Górne (z cerkwią filialną w Wiciowie),
  • Łomna,
  • Mszaniec,
  • Płoskie,
  • Rypiana (z cerkwią filialną w Smereczce),
  • Wołcze Górne (z cerkwią filialną w Wołczu Dolnym),
  • Żukotyn (z cerkwią filialną w Bereżku).
  • na podstawie: Kryciński S.: "Cerkwie w Bieszczadach", Pruszków 1995

    (c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000