Aktualności Bieszczadzkiego Parku Narodowego.



[aktualności BdPN]


Wizyta we francuskich Alpach - w Parku Narodowym La Vanoise
w dniach 9 - 15 lipca br.

Przed dwoma laty podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy parkami narodowymi: położonym we francuskich Alpach - La Vanoise oraz Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Jednym z jego celów jest wzajemna wymiana doświadczeń i wiedzy z zakresu szeroko pojętej ochrony przyrody. Program współpracy obejmuje m.in. wyjazdy i spotkania pracowników obu partnerskich parków celem lepszego poznania specyfiki każdego z nich oraz zapoznania się z bieżącymi problemami.

Przez pierwsze dwa lata współpracy miały miejsce wzajemne wizyty na szczeblu dyrektorów i zastępców. W tym roku również pracownicy niższych szczebli z Bieszczadzkiego Parku Narodowego mieli okazję do odwiedzenia swoich francuskich kolegów pracujących w Alpach. W wyjeździe uczestniczyło 3 pracowników z BPN: Krzysztof Krysta (komendant Straży Parku), Cezary Ćwikowski (pracownik Muzeum Przyrodniczego BPN w Ustrzykach Dolnych) oraz  Grzegorz Sitko (pracownik Ośrodka Informacyjno- Edukacyjnego BPN w Lutowiskach).

Przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego spędzili w Parku Narodowym La Vanoise pięć dni, mieszkając w kilku różnych wysokogórskich schroniskach. Zasadniczym celem ich wizyty był udział w prowadzonych co roku w okresie lata liczeniach koziorożców. Wykonuje je nie sztab naukowców, lecz odpowiednio przygotowani pracownicy Parku, tzw. "rangersi". "Rangersi" są odpowiednikami polskich strażników. Jednak poza egzekwowaniem prawa obowiązującego na terenie Parku pełnią szereg innych funkcji. Uczestniczą w badaniach naukowych, udzielają informacji, są przewodnikami i spotykają się z młodzieżą. W całym Parku Narodowym La Vanoise, który ma powierzchnie ok. 550 km2 pracuje ich przeszło 30, w większości wyłonionych na drodze konkursu.

Niestety pogoda nie dopisała i z liczenia koziorożców niewiele wyszło. Przez większość dni było pochmurno, padał deszcz, a wysoko w górach śnieg. Mimo tego uczestnikom wyjazdu udało się zobaczyć kilka interesujących gatunków zwierząt, w tym koziorożce, kozice, cietrzewie, orły przednie oraz świstaki. Alpy o tej porze roku (pierwsza połowa lipca) zachwycają przepychem kolorów. Jest to pora kwitnienia mnóstwa różnych wysokogórskich roślin. Niektóre z nich spotykane są także w Bieszczadach, ale większość z nich uczestnicy wyjazdu widzieli po raz pierwszy.

Część kosztów związanych z wyjazdem i pobytem we francuskich Alpach pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostanie pokryta ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach funduszu Phare. Natomiast na przyszły rok planowana jest rewizyta w Polsce przedstawicieli Parku Narodowym La Vanoise.

Tekst i fotografie: Grzegorz Sitko

DO GÓRY

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000