Program przeznaczony dla wszystkich którzy gromadzą spore ilości adresów e-mail. Szczególnie jest on przydatny naczelnym e-zinów komputerowych.

Opisze tutaj dokładnie działanie bazy:

Powiększenie tylko w wersji +

1. Baza została podzielona na 3 wersje. Na rysunku widzimy wersje EXE, ZIP, INFO (1) - to jakie wersje chcemy tam zobaczyć zależy od nas - wystarczy wejść w zakładkę opcje i wpisać odpowiednie rozszerzenia. Potem tylko restart bazy i już wszystko będzie jak chcieliśmy !

2. Okienko tekstowe do wprowadzenia pojedynczego maila (2) może się przydać w kilku sytuacjach. Gdy wpiszemy tam pierwsze litery jakiegoś maila w liście (3) zaznaczy się pierwszy znaleziony adres wg wpisywanych kryteriów. Dzięki temu szybko możemy sprawdzić czy dany adres znajduje się w bazie czy też nie. Drugim zastosowaniem tego pola jest operacja na pojedynczych adresach - ale o tym w poniższych punktach.

3. Przycisk Dodaj (4) służy do dodawania pojedynczego maila do bazy. Aby to zrobić należy wpisać mail w pole pojedynczego adresu (2) i kliknąć "Dodaj".

4. Usuwanie maila - wpierw należy odnaleźć mail który chcemy usunąć, następnie klikamy "Usuń" (5).

5. Jeśli jeden z czytelników naszego magazynu zażyczył sobie zmienię wersji w jakiej przysyłany jest do niego mag to nic prostszego - wpisujemy mail do okienka adresów (2) - jeśli adres zostanie odszukany klikamy na jednen z przycisków w ramce "Zmień wersję" (6).

7. Jedną z ciekawszych funkcji bazy jest eksport maili - czyli automatyczne generowanie adresów do bezpośredniego wpisania w pole UDW. Jeśli chcemy wygenerować wszystkie adresy i oddzielić je przecinkami to wystarczy nacisnąć przycisk "Wygeneruj całość" (9).
Częściej jednak będziemy stosować ten drugi przycisk - jak wiadomo wysłanie naraz jednego maila do 2000 osób jest raczej niemożliwe - dlatego łatwiej jest to zrobić dzieląc na kilka części naszą bazę. Wystarczy, że wprowadzisz liczbę podziału w odpowiednie pole (7) oraz klikniesz "Wygeneruj z podziałem" (7) - po chwili aplikacja zapyta się gdzie zapisać wygenerowany plik. Będzie miał on postać:

Prenumerator1 <mail1@mail.pl>; Prenumerator2 <pren2@mail.pl>; ...

A więc wystarczy tylko wklejać odpowiednie serie w pole UDW i wysyłać :)

8. Z pewnością najciekawsza funkcją jest ekstraktowanie emaili. Dopisywanie maili tradycyjną metoda do bazy jest czasochłonne, a co najgorsze często trudne. Ile to razy dostajemy reprymendę, że magazyn wysłaliśmy kilka razy na ten sam mail - niestety - sprawdzanie każdego adresu z osobna jest czasochłonne. W naszej bazie możemy dopisać nawet 1000 adresów w ciągu 1 minuty i to bez żadnego problemu ! Do tego nasza baza sprawdzi czy maile się nie powtarzają.

Robimy to w ten sposób:
Zapewne gromadzisz gdzieś w Outlooku maile z adresami prenumeratorów. Najlepiej zastosować odpowiednie filtry i zrobić tak aby dla każdej wersji był osobny folder. Gdy w takim folderze zbierze się np. 100 maili łączymy je w jedną całość (W Outlooku jest to funkcja "Dekoduj i scalaj" - czy coś takiego) - powstaje nam plik o takiej mniej więcej treści (ważne aby wyłączyć generowanie nagłówków w scalaniu (pola from, replay-to i to !)

mail=mail@mail.pl
wersja=ZIP

reklama
--- bla, bla, bla ---

oto mail jaki dostales

mail=mail88@mail.pl
wersja=ZIP

reklama2
--- bla, bla, bla --- [...]

Cały tekst kopiujemy i wklejamy w okno ekstraktora (11) - teraz klikamy "Ekstraktuj" (upewniając się, że pole "Dodawanie mail" jest zaznaczone) - teraz zobaczymy postęp w procentach (12) i po chwili możemy cieszyć się zaoszczędzonymi parunastoma minutami :)

9. Po rozesłaniu magazynu dość często dostajemy zwroty - to wynik niewłaściwego wypełnienia formularza, bądź wadliwemu działaniu skrzynek pocztowych. Te adresy równie szybko usuniemy z bazy jak i je dodaliśmy. Postępujemy jak wyżej, z ta różnicą, że zaznaczamy pole "usuwanie maili".

10. Aktualne dane na temat liczby adresów znajdziemy w dwóch miejscach. Na pasku stanu mamy cały czas wyświetlaną łączną liczbę prenumeratorów, a zaraz pod listą liczbę prenumeratorów na dana wersję.

DODATKI:

11. Statystyki - w dziele statystyki możemy dowiedzieć się w jakich krajach i w jakich serwisach mają pozakładane skrzynki nasi czytelnicy.

12. Pod menu opcje mamy dostępny jeszcze korektor błędów - na razie jest jednak w pierwszej fazie prac. Usuwa on najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu ankiet. Poniżej znajdziemy jeszcze funkcję przenoszenia adresów "skrzynka.pl" z bazy 1 do 2. Jeśli Twój mag wydawany jest w wersji EXE to funkcja Ci się bardzo przyda gdyż wyżej wymieniony serwer odrzuca wszystkie pliki EXE !


Baza ciągle się rozwija i praktycznie co tydzień - dwa, jest nowa wersja - będę ją umieszczał na serwisie http://at.bjn.pl ale jeśli chcesz być informowany (bądź dostawać mailem) nową wersję bazy to napisz na adres slash@at.bjn.pl . Pamiętaj - usługa tylko dla zarejestrowanych użytkowników - a rejestracja jest darmowa więc tez pisz na wyżej podany mail.

Jeśli masz jakieś sugestie, problemy lub znalazłeś błędy w bazie to pisz śmiało na mój adres.

A stąd możesz ją pobrać:

http://at.bjn.pl/download/bp.exe 

Dariusz "Slash" Wadowski
slash@at.bjn.pl